54. Mateřská škola, Staniční 72, Plzeň       

 

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

„SPORTUJEME, CVIČÍME, RÁDI SE VŠE UČÍME“

 

Motto:

“ NEJLEPŠÍ VĚCI DĚLÁME DOHROMADY.“

 

                    

Platnost dokumentu od 1.9.2023 do 31.08.2027

Zpracovala: Bc. Lenka Kocumová

Projednáno na pedagogické poradě:  30.8.2023

Projednáno se zřizovatelem: na vědomí 1.9.2023

 

 

Vize školy.

Základní filozofií mateřské školy je vytvořit prostředí pohody, důvěry a přátelství, pěkných vztahů napříč životem v mateřské škole a mezi školou, rodinou a veřejností v okolí mateřské školy. Vytvářet cíleně vhodné podmínky ke zkvalitňování klimatu školy jak uvnitř, tak v působení navenek, s ohledem na to, aby vše sloužilo především zdravému vývoji samotného dítěte a jeho rodiny.    

Škola bude cíleně získávat rodiče pro společné působení na zdravý rozvoj dětí tím, že jim umožníme, individuálním přístupem, realizovat představy, požadavky, potřeby či přání, týkající se výchovy a vzdělávání jejich dítěte. K rodičům budeme přistupovat s pochopením a s porozuměním.

Při sestavování vlastních školních plánů uplatníme takové postupy, formy a metody práce s dětmi, které jim umožní učit se aktivně, na základě prožitků, v interakci a kooperaci s ostatními. Budeme je směrovat k využití základů kritického myšlení, naučíme je samostatně jednat a vystupovat. Průběžné řešení nastalých problémů bude probíhat praktickou činností a experimentováním. Vytvořené dokumenty budeme upravovat, doplňovat nebo měnit v souladu se životem školy. Při přípravě plánování zohledníme vždy veškerá specifika předškolního vzdělávání, stanovená Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání a využijeme moderní poznatky z psychologie předškolního věku.

Cílem práce týmu mateřské školy bude dosažení provozní efektivity vzdělávacího procesu ve třídě v součinnosti s rodinou což by mělo vést ke spokojenosti dětí, protože bude vytvořeno podnětné a laskavé prostředí.

Oblast vzdělávání a výchovy budeme prezentovat jako nerozdělitelný celek, působící na dítě vnitřně, provázaný i s vnějším světem, který integruje všechny oblasti osobnosti dítěte a který osobnost integruje i navenek – začleňuje dítě do sociálního a životního prostředí. Systematicky budeme sledovat, vyhodnocovat a zaznamenávat u každého dítěte průběh vzdělávání a jeho výsledky, které analyzujeme a stanovíme závěry a cíle pro další práci a činnosti s dětmi.

Výstupem v preprimárním vzdělávání dětí bude dosažení co největší samostatnosti a přiměřené soběstačnosti u každého dítěte. Chceme mít děti sebevědomé, sebejisté, s vlastním úsudkem, schopné se dívat kolem sebe, uvažovat, tvořivě myslet a jednat. Povedeme děti, aby se dokázaly přizpůsobit, být zodpovědné, ochotné nejen přijímat, ale také dávat a být citlivé k potřebám druhého.

Budeme trvale podporovat schopnost dítěte dále se rozvíjet, učit se všemu, co bude v životě potřebovat a také aktivně čelit problémům, které život přinese. Budeme dětem ukazovat citovou bohatost se smyslem pomáhat mladším a ohroženým.

 

Obsah:

  1. Identifikační údaje školy
  2. Charakteristika školy
  3. Podmínky vzdělávání
  4. Organizace vzdělávání
  5. Evaluační systém školy
  6. Vzdělávací obsah
  7. Přílohy:
  8. Školní řád,
  9. Sportovní výchova – obsah,
  10. Plán hospitační činnosti ředitelky
  11. ŠPP – CP (Školní poradenské pracoviště – Centrum podpory)

1. Identifikační údaje školy

Název: 54. Mateřská škola, Staniční 72, příspěvková organizace

Adresa: Staniční 72, Plzeň 31200

 Zřizovatel školy: Statutární město Plzeň

Statutární zástupce: Bc. Lenka Kocumová

Zástupce statutárního orgánu: Bc. Šárka Hrabáková

IČO: 70940959

Typ školy: mateřská škola

Typ MŠ: celodenní s pravidelným provozem

Kapacita školy: 208 dětí

Provozní doba: 6.30 - 17.30 hodin



2. Charakteristika školy

Mateřská škola má celoroční provoz, přerušený posledními pěti pracovními dny v měsíci srpnu, tzv. přípravným týdnem na další školní rok. Od 1.1.2002 je škola samostatnou příspěvkovou organizací. V čele organizace stojí ředitelka mateřské školy, která je rovněž statutárním orgánem.

54. Mateřská škola Plzeň je územní osmitřídní mateřská škola. Kapacita školy je 208 dětí, každou třídu navštěvuje 22–26 dětí ve věku zpravidla 3-6 let. Skupiny kopírují věk dětí. Třídy mají označení barev – Pavilon A: zelená, červená; Pavilon B: žlutá, modrá; Pavilon C: třída hnědá a oranžová; Pavilon D: třída fialová a bílá a jsou homogenní. Úlohou MŠ obecně je zabezpečovat rozvoj osobnosti každého dítěte a poskytovat výchovu, vzdělávání a sociální péči dětem zpravidla od 3 do 6 let, nejdříve od 2 let, není-li naplněna kapacita mateřské školy.

Zaměření školy se profiluje kvalitním individuálním tělesným rozvojem, možností využívání nadstandardní nabídky sportovního vyžití, volnočasovými aktivitami z oblasti estetické výchovy a zdravou výživou. Mateřská škola má zpracovaný vlastní Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání s názvem „Sportujeme, cvičíme, rádi se vše učíme“ a z něj vycházející třídní vzdělávací programy, které respektují doporučení Rámcového programu pro předškolní vzdělávání a věkové složení dětí ve třídě.

Pro všechny věkové skupiny je společné uspořádání denního režimu, který reflektuje věkové a individuální zvláštnosti každého dítěte. Na nadstandardních volnočasových aktivitách se mohou podle zájmu účastnit jednotlivé děti ve věku od tří let, které budou mít zájem a které přihlásí jejich zákonní zástupci. Nabídka se každým rokem aktualizuje. Mateřská škola poskytuje prostory k provozování kroužků Středisku volného času Radovánek Plzeň, v odpoledních hodinách po ukončení provozu jednotlivých tříd. Kroužky nejsou součástí ŠVP PV. Mimo prostory MŠ v dopoledních hodinách probíhá celoroční plavání v Plavecké škole bazénu Slovany Plzeň, celoroční bruslení zajišťuje smluvně (organizačně i personálně) Meteor Třemošná.

 Pedagogická a výchovná práce je plánována podle RVP PV v platném znění a aktuálního Školního vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a třídních vzdělávacích programů. Uvedené dokumenty obsahují koncepci práce a filosofii výchovného a vzdělávacího působení, daných Školním vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání s názvem „Sportujeme, cvičíme, rádi se vše učíme“. U předškolních dětí se v posledním povinném ročníku zaměřujeme na cílenou přípravu pro primární vzdělávání v oblasti školní zralosti a školní připravenosti. Povinná docházka v tomto ročníku se řídí podrobnými pravidly a ustanoveními Školního řádu.

Zařízení má čtyři panelové patrové budovy, které jsou propojeny spojovací chodbou s hospodářskou budovou, kde se nachází kancelář ředitelky mateřské školy a její zástupkyně, zázemí pro provozní pracovníky a školní kuchyně,

Prostorná zahrada se vzrostlou vegetací, členitým terénem, pěti pískovišti, průlezkami a dalším sportovním zařízením skýtá bezchybné zázemí pro děti. To vše ve středu městské části Plzeň 4 – Doubravka. Mateřská škola je situována do bezprostřední blízkosti rozlehlého parku V Homolkách, Špitálského lesa, řeky Úslavy a parku U Sv.Jiří.

Výchovu a vzdělávání zajišťuje 18 pedagogů. V zařízení pracuje 8 vysokoškolsky vzdělaných pedagogů, z toho tři se speciální pedagogikou – jeden diagnostik se státní zkouškou z etopedie, psychopedie a speciálně pedagogické diagnostiky. V zařízení dále pracuje poradní sbor ředitelky, jsou to učitelky pověřené výkonem funkce výchovné poradkyně, preventisty sociálně patologických jevů, metodičky tělesné výchovy, metodičky výtvarné a pracovní výchovy, hudební výchovy, environmentální a polytechnické výchovy. Pracují zde kvalifikované učitelky s bohatou pedagogickou praxi v rozmezí 1–52 let, převážně se specializací pro tělesnou výchovu. S částečným pracovním úvazkem zde pracuje školní logopedka a dětská psycholožka. Tři učitelky se věnují logopedickým nápravám ve funkci logopedických asistentek. Uvádějící učitelka se věnuje začínajícím učitelkám, které vede po dobu tří let v oblasti práce s dětmi, didaktiky a pedagogických činností v oblasti výchovy a vzdělávání jednotlivých věkových skupin.

V mateřské škole bylo od 1.9.2020 zřízeno Školní poradenské pracoviště – Centrum podpory, které slouží dětem, jejich rodičům i pedagogům. Zaměření, provoz a personální obsazení ŠPP – CP je uvedeno v přílohách tohoto ŠVP PV.

Denní provoz zajišťují školnice, 4 uklízečky, 4 kuchařky a vedoucí školní jídelny. Kompletní účetnictví a oblast PaM zajišťuje externí účetní.


Všeobecná ustanovení:

Mateřská škola je příspěvkovou organizací s právní subjektivitou. Zřizovatelem MŠ je Statutární město Plzeň, v zastoupení MO4 Plzeň. MŠ je zařazena do rejstříku škol pod identifikačním číslem IČO 70940959, IZO 600069427.


Hlavní činnosti zařízení:

  • výchova a vzdělávání dětí zpravidla ve věku 3–6 let, nejdříve od 2 let věku za podmínek, stanovených zákonnými normami a ředitelkou mateřské školy
  • zajištění stravování dětí a zaměstnanců
  • výkon správy majetku svěřeného zřizovatelem

3. Podmínky vzdělávání

Mateřská škola je velmi dobře vybavena funkčním nábytkem a dostatkem didaktických materiálů pro výchovně vzdělávací činnosti s dětmi. Nedílnou součástí je dobře vybavená školní zahrada, upravená pro sportovní aktivity dětí, vyplývající ze zaměření ŠVP PV.  Nově je zřízen poměrně rozsáhlý Interaktivní chodník pro děti, s možností denního využívání pro děti i jejich rodiče. Autorem je Mgr. Miroslav Plundrich.

Dalším směrem v environmentální oblasti je využívání realizovaných projektů „Babiččina voňavá zahrádka“, a „Zahrada pro zdraví všech“ který děti využívají jako učebnu v přírodě, v přirozeném prostředí. Další prožitky a možnosti učení pro děti zajišťuje úzká spolupráce s Arboretem Sofronka a ZOO Plzeň.

Každodenní bohatý sportovní a pohybový program vhodně doplňuje oblast stravování, kdy je výživa dětí zajišťována moderními technologiemi se zachováním vysoké nutriční hodnoty potravin a je zaměřena zejména na průběžný pitný režim a bohaté doplnění stravy ovocem a zeleninou, podávané sebeobslužnou formou v průběhu dne.

Program školy zajišťuje vhodnou denní organizaci činností s dětmi, zejména ve střídání aktivit, odpočinku a relaxačních činností. Forma sportovního zaměření zařazuje jednak prvky výchovné a dále formy tělesné výchovy pro zdravý tělesný a duševní rozvoj dětí.  Mateřská škola každoročně spolupracuje se základními školami v obvodu PM 4 Doubravka, účastní se společných aktivit se žáky 1.stupně, setkává se s vedením těchto škol i s jejich učiteli, účastní jednou ročně Sportovních her 28. základní školy. Sama MŠ organizuje každoročně Letní a Zimní olympiádu s 18letou tradicí, jarní a podzimní sportovní hry. MŠ pořádá sportovní akci pro mateřské školy a pro veřejnost v městské čtvrti Doubravka „Doubravecké sportohraní“ a účastní se aktivně Sportovních her plzeňských mateřských škol. Dále 2x měsíčně absolvují děti polodenní sportovní vycházky, věnujeme je celoročnímu předplaveckému výcviku v bazénu Slovany pod vedením profesionálních plavčic, také celoročnímu výcviku bruslení v Třemošné, rovněž pod vedením profesionálních dětských trenérů. Mateřská škola navázala spolupráci s organizací TJ Sokol Doubravka, která umožňuje dětem pravidelné celoroční cvičení v nově zrekonstruované tělocvičně včetně moderních cvičebních pomůcek. Již několik let jsme zapojeni do projektu Se sokolem do života a Plzeň 1P. Dále školku pravidelně navštěvuje a přednáší dětem mladá sportovní střelkyně Veronika Blažíčková, členka Dukly Plzeň, která pro Česko získala účastnické místo na olympiádě v Paříži v roce 2024. Nadané děti pracují v oblasti hudebních, tanečních a výtvarných aktivit, které vhodně doplňují sportovní výchovu a jsou uplatňovány v průběhu dne pedagogy mateřské školy.

Dalšími nadstandardními aktivitami mateřské školy v oblasti volného času dětí je spolupráce se Střediskem volného času Radovánek v Pallově ulici. Přímo v mateřské škole v odpoledních hodinách po ukončení provozu tříd pracují děti pod vedením profesionálních externích lektorů SVČ Radovánek.

Organizace chodu zařízení je přizpůsobena potřebám dětí i jejich rodičů, provozní doba je každoročně upravována na základě skutečné docházky dětí, v posledních letech je v režimu hojně využívané prodloužené provozní doby do 17.30 hodin. Vzdělávacími tématy prolíná zaměření na sportovní aktivity a aktivní přípravu dětí na budoucí individuální i kolektivní sportování.

Řízení mateřské školy je participativní, systém provozních i pedagogických porad a porad s rodiči optimalizuje průnik informací směrem k pedagogickému kolektivu a k rodičům. Hojně jsou k tomu účelu využívány rovněž webové stránky zařízení, zejména složka „Aktuality“ a rovněž facebooková stránka mateřské školy. Rodiče využívají pohodlnou a všeobsahující aplikaci Naše MŠ, která umožňuje rychlou orientaci v každodenním dění v mateřské škole a umožňuje průběžnou komunikaci s učiteli i s vedením mateřské školy. Rodiče se aktivně účastní formování mnoha oblastí spolupráce při výchově dětí, zhruba 6x ročně se setkáváme v odpoledních hodinách v tvořivých dílnách, kde společně s dětmi a učitelkami vyrábíme tematicky zaměřená dílka a diskutujeme o dalším vývoji zařízení. Zjišťování spokojenosti rodičů a dětí provádíme pravidelně on-line dotazníkovým šetřením. Analyzované výsledky šetření poskytujeme zpětnovazebně rodičům i zřizovateli mateřské školy.

Fenologicky zaměřený vzdělávací obsah ŠVP PV doplňujeme každoročně o ústřední téma (Cesta kolem světa, Rok s českými tradicemi, Co se děje v trávě), doplňujeme setkáními, pořádanými pro rodiče a děti při oslavě významných tradic – Vánoce s adventní spirálou, Masopust, Vítání jara, Zamykání lesa, Velikonoce. Všechna témata doplňují sportovní aktivity v zaměření sportovní přípravy dětí, každoročně pořádáme Podzimní a jarní sportovní hry, a Zimní a Letní Olympiádu. Podporujeme zdravý životní styl včetně stravovacích návyků dětí ve spolupráci se Školní jídelnou, jejíž technologické vybavení je na nadstandardní úrovni. Pro rozloučení s předškoláky organizuje pro všechny mateřské a základní školy v obvodu naše mateřská škola koncem školního roku slavnost „VÍTÁNÍ ŠKOLÁČKŮ“ ve stylu Harryho Pottera, s jízdenkou do Bradavic a s účastí kouzelníka Brumbála.


Podmínky pro vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

Potřebné podmínky vytváří mateřská škola průběžně, se záměrem vzdělávat všechny děti společně. Vedoucí osobou a metodikem je výchovná poradkyně mateřské školy spolu s poradním sborem ředitelky MŠ, s podporou Školního poradenského pracoviště.  Základní koncepce respektuje individuální potřeby a možnosti každého dítěte. Naplňování potřeb dětí se speciálními vzdělávacími potřebami je přizpůsobeno nejen jejich aktuálním potřebám, ale rovněž i individuálním možnostem, aby bylo možno přispět k rozvoji osobnosti každého dítěte. Podporu těmto cílům poskytuje Školní poradenské pracoviště – Centrum podpory., které má pro tuto specializovanou činnost vytvořeny personální podmínky.

Všechny děti vedeme ke kvalitní vzájemné komunikace s ostatními dětmi i s dospělými, a pomáháme jim k dosažení co největší samostatnosti a soběstačnosti. Účelem takové podpory je úplné zapojení a využití maximálního vzdělávacího potenciálu každého dítěte s ohledem na jeho individuální možnosti a schopnosti. Při vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami jsou do vzdělávacích strategií pedagogů zahrnuta i doporučená podpůrná opatření. Při použití podpůrných opatření se řídíme ustanoveními Vyhl.270/2017 Sb. Ve znění pozdějších předpisů. Využívat budeme vzdělání a praxe v oboru vysokoškolsky vzdělaného speciálního pedagoga pro předškolní vzdělávání, který bude cíleně vytvářet podmínky pro pozitivní přijetí těchto dětí ostatními dětmi a jejich rodiči, rovněž ostatními zaměstnanci mateřské školy – pedagogy i provozními zaměstnanci. Tento pracovník je členem ŠPP – CP. Spolupracovat budeme úzce i s ostatními odborníky, např. Centra podpory NIDV Plzeň a budeme využívat i služby školských poradenských zařízení.


Podmínky pro vzdělávání dětí nadaných

Podmínky bude mateřská škola vytvářet ve svých třídních vzdělávacích programech a povede takové dítě k co největšímu využití jeho potenciálu s ohledem na jeho individuální možnosti. Děti, které budou vykazovat známky nadání, budou cíleně podporovány a jejich další vzdělávání bude probíhat takovým způsobem, aby byl stimulován rozvoj různých druhů nadání v rozvoji jejich potenciálu.


Podmínky pro vzdělávání dětí od dvou do tří let

Mateřská škola bude postupně vytvářet podmínky a prostory v případě otevření samostatné třídy takto:

Prostorové podmínky: bezbariérová třída se zázemím ve vnitrobloku

Personální podmínky: dvě kvalifikované učitelky, překrývající se denně 3,5 hodiny a kvalifikovaná chůva

Vzdělávání a výchova: upravený ŠVP PV


Jazyková příprava dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka

Děti-cizinci a děti, které pocházejí z jiného jazykového a kulturního prostředí, potřebují podporu učitele mateřské školy při osvojování českého jazyka.

Zde budeme věnovat zvýšenou pozornost a cílené vzdělávání dětem s nedostatečnou znalostí českého jazyka. Dvě učitelky s kvalifikací logopedického asistenta budou poskytovat jazykovou podporu těmto dětem již od samotného nástupu do mateřské školy.

Při práci s celou třídou budeme respektovat, že se v ní nacházejí i děti, které se český jazyk učí jako druhý jazyk, uzpůsobíme tomu didaktické postupy a děti cíleně podpoříme v osvojování českého jazyka.

Zvláštní právní úprava bude platit, pokud budou alespoň 4 cizinci v povinném předškolním vzdělávání v rámci jednoho místa poskytovaného vzdělávání.

V takovém případě bude zřízena jedna nebo i více skupin, pro bezplatnou jazykovou přípravu pro zajištění plynulého přechodu do základního vzdělávání v souladu s vyhláškou č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů.

Vzdělávání ve skupině pro jazykovou přípravu bude rozděleno do dvou nebo více bloků v průběhu týdne. Na základě posouzení potřebnosti jazykové podpory dítěte zařadíme do skupiny pro jazykovou přípravu rovněž jiné děti, než jsou cizinci v povinném předškolním vzdělávání, pokud to nebude na újmu kvality jazykové přípravy.

Cílem vzdělávání těchto dětí v osvojení si českého jazyka bude zajistit přechod na základní školu, aby děti s nedostatečnou znalostí českého jazyka měly takové jazykové a sociokulturní kompetence v českém jazyce, které jim umožní se zapojit do výuky a dosáhnout školního úspěchu.

Podpůrným materiálem při vzdělávání dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka je Kurikulum češtiny jako druhého jazyka pro povinné předškolní vzdělávání, který lze budeme používat při individualizované práci s dětmi s nedostatečnou znalostí českého jazyka již od nástupu do mateřské školy


4. Organizace vzdělávání

Provoz MŠ

Mateřská škola má celoroční provoz, přerušený posledními pěti pracovními dny v měsíci srpnu, tzv. přípravným týdnem na další školní rok.

Provoz mateřské školy: 6.30 – 17.30 hodin

Denní provoz v pracovním týdnu od 6.30 do 17.30 hodin. Podle vytíženosti provozní doby lze provozní dobu upravit s ohledem na hospodárnost provozu nebo dle aktuální potřeby PŘEVÁŽNÉ ČÁSTI rodičů.

Provoz v jednotlivých třídách, scházení a rozcházení dětí je nedílnou součástí Školního řádu, závazného pro zaměstnance i zákonné zástupce dětí.

Rozsah omezení nebo přerušení provozu mateřské školy oznámí ředitelka mateřské školy zákonnému zástupci dítěte nejméně dva měsíce předem prostřednictvím aplikace Naše MŠ, a na Úřední desce webových stránek školy.

Obecně platná kritéria pro přijetí dětí do mateřské školy, stanovená právními úpravami, ředitelka aktuálně každým rokem zveřejňuje v celoměstském elektronickém systému přijímacího řízení.


Uspořádání dne

Vyvážené uspořádání dne je výsledkem dohody všech, kteří se zúčastňují života mateřské školy.

  • Odráží denní realitu a konkrétní podmínky zařízení
  • Má na zřeteli přiměřenou dobu pobytu dítěte v mateřské škole, neboť její neúměrná délka dítě zatěžuje
  • Volí optimální sladění života dítěte v rodině s životem v mateřské škole
  • Umožňuje pružné přizpůsobení různým podmínkám a situacím v konkrétní skupině
  • Stanoví smysluplná a dětem srozumitelná pravidla chodu mateřské školy a soužití ve skupině
  • Uspokojuje i emocionální potřeby dětí, které jsou přijímány vlídně a akceptovány takové, jaké jsou
  • Zajišťuje bezpečnost dětí
  • Respektuje jejich individuální tempo a umožňuje jim dokončit činnost
  • Umožňuje realizaci navozených činností jak ve skupinách, tak individuálně
  • Nabízí přiměřené množství zájmových aktivit
  • Učí rutinním dovednostem, žádoucím zdvořilostním, společenským a hygienickým návykům

Uspořádání dne z hlediska zdravé životosprávy

  • Uspořádání dne důsledně respektuje biorytmy dětí i kolísání denní křivky výkonu. Prioritou je spolupracovat s rodinou na harmonizaci rytmu života rodiny a rytmu života v mateřské škole.
  • Dětem je na základě sportovního a pohybového programu dáno co nejvíce příležitostí k uplatnění spontánního pohybu a spontánních her, převážně venku.
  • Je dodržován základní tříhodinový interval mezi jednotlivými jídly.
  • Zabezpečujeme dostatečnou délku pobytu dětí venku, nejméně dvě hodiny denně.
  • Přizpůsobujeme délku odpoledního spánku a odpočinku individuální potřebě dětí a jejich věku. Předškolákům umožňujeme pouze krátký odpočinek na lůžku a poté klidové zájmové a výukové činnosti.
  • Zajišťujeme střídání různých aktivit, náročnějších činností a odpočinku.
  • Dbáme na klidné, přirozené a plynulé přechody mezi jednotlivými činnostmi.
  • Postupně odstraňujeme doby čekání a prostojů ve prospěch hry a pobytu dětí venku – aktivizací sebeobslužných návyků.

Učitelé:

  • přijímají dítě vlídně, nesmí být opomenut krátký motivační ranní rozhovor s dítětem
  • nabízejí vstřícnou a trpělivou pomoc dítěti při činnostech a situacích, které nezvládá
  • posilují pocit dítěte, že je vítáno a kladně přijímáno
  • kladou na dítě takové požadavky, které je schopno zvládnout
  • navozují kladný citový vztah s dítětem
  • vytvářejí vzájemný spolupracující vztah s rodičem na profesionální úrovni

Pěstování životních návyků dítěte:

K pravidelnosti a každodennosti života v mateřské škole patří vytváření hygienických, sebeobslužných a společenských návyků – zvláště pak zdvořilostních, které jsou v současné době hodně podceňovány. Děti získají prostřednictvím sebeobslužných činností větší zručnost a senzomotorickou kontrolu. Učí se překonávat nepříjemné překážky a samy se o sebe postarat. Zbavují se své závislosti na dospělých a získávají vyšší sebevědomí. 

Návyky chrání zdraví dětí a přispívají k uspokojování jejich potřeb. Uvedené činnosti probíhají v klidné atmosféře, s odpovídajícím vysvětlením jejich důležitosti, pro zdraví a pohodu všech.

Vedení školy bude eliminovat sklony vychovávajících k příliš detailnímu časovému uspořádání dne, k frontálním způsobům práce a neustálému organizování dětské činnosti.


Rozdělení dětí do tříd a pracovních skupin

  • Po zkušenostech z minulých let a zejména na základě koncepce školy zařazujeme děti do pracovních skupin/tříd převážně podle věku, v odůvodněných případech zohledňujeme přání dětí rodičů o zařazení do konkrétní třídy, s kamarády nebo příbuznými.
  • Pro rozšíření možností sociálního učení se děti mohou podle svého přání účastnit činnosti zájmových kroužcích či skupinách podle roční nabídky.
  • Po domluvě s učitelkou mají děti možnost setkávat se mezi sebou, s dětmi a učitelkami z jiných tříd, společně prožívat, spolupracovat, účastnit se společenských akcí, diskusních a komunitních kruhů, přípravy školních akcí, tradic.
  • Respektujeme právo dětí na vlastní spontánní aktivity, využití situací, podnětů a nabídku činností z formálního kurikula, podporujeme činnosti venku, ve světě a v životě. Uspořádání dne je ukotveno v aktuálním Školním řádu

Zásady a principy, z nichž předškolní vzdělávací program vychází:

  1. Mateřská škola je institucí v první řadě pro děti. Prospívání dětí, tedy prospěch každého jednotlivého dítěte, je pro učitelky v každé situaci rozhodující.
  2. Nejdůležitější je vždy přínos pro dítě, pro jeho osobní pokrok.
  3. Usilujeme o to, aby se dítě v mateřské škole dobře cítilo, aby rodiče věděli, že je dítě v bezpečí. Učitelé jednají s dětmi nenásilně, přirozeně a citlivě, navozují situace pohody, klidu a relaxace. Děti nezatěžují neurotickým spěchem a chvatem, ani nadměrnou náročností prováděných činností. Pedagogický styl je podporující a sympatizující s přímou, vstřícnou, empatickou a naslouchající komunikací.
  4. S dětmi pracujeme na základě prožitku a zkušeností, prostřednictvím činností. Spontánní prožitkové učení je aplikováno i ve formách řízeného učení. Vzdělávání probíhá přirozeně a nenásilně, na základě motivace a odpovídá mentalitě předškolního dítěte a potřebám jeho života.  Je uplatňován pedagogický styl s nabídkou, počítající s aktivní spoluúčastí a samostatným rozhodováním dítěte.
  5. Každému dítěti v naší mateřské škole se dostane takového vzdělání, které mírou i kvalitou odpovídá jeho osobním možnostem a potřebám. Všechny děti mají rovnocenné postavení a žádné z nich není zvýhodňováno ani znevýhodňováno.  Jakékoli projevy nerovnosti, podceňování a zesměšňování dětí jsou nepřípustné.
  6. Vzdělávání dětí v naší mateřské škole má především propedeutický význam: příprava dětí na povinné školní vzdělávání je stálou a samozřejmou součástí práce učitelek s dětmi, zejména v posledním roce předškolní povinné docházky.
  7. Zájem učitelky se soustředí výhradně na dítě – co které prožívá, cítí, co se učí. Učitelky dětem cíleně vytvářejí stimulující a příjemné prostředí. Přijímají děti s jejich klady i nedostatky, pomáhají jim najít své místo mezi ostatními. Pravidla chování ve třídě tvoří spolu s dětmi.
  8. Učitelky mají ve své práci prostor k volbě cest prostřednictvím třídních vzdělávacích programů. Povinnosti a odpovědnost učitelek v oblasti výchovy a vzdělávání dětí jsou přesně vymezeny a budou dále podle potřeb aktualizovány. 
  9. Obsah Školního vzdělávacího programu představuje vzdělávací nabídku zařízení jako celku – celé mateřské koly, všech tříd. Dále je obsah rozpracován do tematických celků, které vycházejí ze života dětí a umožňují vnímání skutečností v přirozených souvislostech. Tematické celky jsou stavěny tak, aby vzdělávání zasahovalo celou osobnost dítěte, a přitom bylo možné naplnit rámcové i specifické cíle, zejména pak výstupové cíle předškolního vzdělávání.  Náročnost obsahu Školního vzdělávacího programu bude v třídních programech pružně přizpůsobována dětem (složení třídy) a uplatňována vhodnými činnostmi. Obsahová náplň bude aktualizována každým rokem a schvalována pedagogickou radou, dále zabudována do třídních vzdělávacích programů.
  10.  Preferovat budeme tyto činnosti dětí: Volná hra. Psychomotorická cvičení. Výlety, exkurze. Kooperativní a námětové hry. Práce s encyklopediemi. Ruční práce s přírodním a odpadovým materiálem.
  11. Uplatňovat budeme tyto metody: Komunitní kruh. Tvořivá dramatika. Prožitkové učení.

Úroveň klíčových kompetencí dítěte po ukončení preprimárního vzdělávání 

I. Oblast biologická

Dítě se identifikuje se svým tělem, má představu o jeho skladbě a funkcích, odlišuje stav zdraví a nemoci, umí pečovat o biologické potřeby kulturním způsobem (osobní hygiena, sebeobsluha). Ví, že tělu prospívá aktivní pohyb, zdravá a dětem přeměření strava.

II. Oblast psychologická

Dítě vnímá všemi smysly, má rozvinutou senzomotorickou koordinaci, koncentraci pozornosti, mechanickou a krátkodobou paměť, představivost, fantazii, tvořivost. Dítě je schopno přiměřeného sebepojetí. Zvládá své emoce, které jsou vázány na jeho biologicky podmíněný temperament.

III. Oblast interpersonální

Dítě má přirozenou potřebu kontaktu, komunikace a součinnosti s druhými lidmi. Vnímá a respektuje druhého člověka, jeho individualitu a je tolerantní k odlišnostem druhého.

IV. Oblast sociálně-kulturní

Dítě je připraveno na budoucí sociální role v soukromém, pracovním i veřejném životě ve společnosti. Zná svá práva a povinnosti. Respektuje pravidla společenského chování. Přijímá společenské, kulturní a etické hodnoty.

V. Oblast environmentální

Dítě chápe, že prostředí je všechno kolem nás, lidi, společnost, příroda. Je schopno orientovat se v jednoduchých jevech a dějích, které ho obklopují. Je odpovědné za důsledky svého chování ve vztahu k prostředí.



5. Evaluační systém - vnitřní evaluace     

Hodnocení, evaluace na úrovni pedagogické

  • Pedagog sleduje a hodnotí svoji práci, podmínky i dosahované výsledky, získané poznatky využívá ve své práci – 2x/rok písemně, odevzdává v el. formě vedení školy – k 31.01., k 15.06.
  • pedagog porovnává ŠVP s TP a RVP PV a na základě zjištěných poznatků navrhuje či provádí úpravy / 1x za rok, písemně, odevzdává v el. podobě vedení školy/ k 15.6.v podobě evaluace
  • průběžně pozoruje děti a na tomto základě provádí pedagogickou diagnostiku, hodnotí jejich rozvoj, významné je sebehodnocení dítěte / záznamy dětí /4x /rok ve Správě MŠ
  • dokumentuje rozvoj a vzdělávací pokroky dítěte pouze pro svoji potřebu nebo potřebu rodičů / individuální listy dětí – v portfóliu dítěte
  • u dětí s OŠD v odůvodněných případech pedagog vyhotovuje plán individuální podpory prvního stupně a hodnotí dítě 5x ročně v písemné elektronické podobě
  • průběžně písemně hodnotí každý blok TVP a porovnává s požadavky ŠVP, podle tohoto hodnocení plánuje dále v TVP
  • sledování a vyhodnocování podmínek /materiálních, hygienických, personálních, psychohygieny, organizace a provozu školy, BOZP.../ 2x ročně v písemném elektronickém záznamu - hodnocení
  • podle potřeby sledování a hodnocení kvality práce pedagogických pracovnic – kontrolní a hospitační činnost namátková i plánovaná se zápisy v záznamech o hospitaci a kontrole
  • naplňuje cíle ze ŠVP, záznamy pedagogů do ŠVP – individuálně dle potřeby

Hodnocení, evaluace ředitelkou školy

Ředitelka hodnotí nejen svoji vlastní práci 2x ročně, ale kontroluje a hodnotí práci pedagogů /hospitace/ a provozních zaměstnanců, o těchto činnostech vede záznamy.

  • záznamy o hospitaci a kontrole pedagogů
  • ze získaných poznatků vyvozuje závěry pro další postupy a práci
  • sleduje význam a účinek nadstandartních činností v MŠ
  • kontroluje individuální hodnocení a diagnostiku dětí učitelek na třídách, vedení záznamů v elektronické podobě

Evaluace, hodnocení na úrovni provozní – zástupkyně ředitelky

  • hodnotí plnění všech úkolů daných pracovní náplní a závěry pedagogických a provozních porad
  • dodržování organizačního řád školy, pracovní dobu a všechny úkoly vyplývající z pracovní náplně
  • zda spolupracují s ředitelkou školy, učitelkami, aktivně se podílejí na nadstandartních aktivitách a akcích školy
  • hodnotí vztahy mezi rodiči a pracovnicemi /důvěra a otevřenost, vstřícnost a respekt, spolupráce na základě partnerství/
  • ověřuje, zda pracovnice chrání soukromí rodiny a zachovávají patřičnou mlčenlivost o jejich vnitřních záležitostech, jednají s rodiči ohleduplně, taktně, diskrétně a s vědomím, že pracují s důvěrnými informacemi, nezasahují do života a soukromí rodiny

Tato oblast by měla hodnotit naplňování stanovených záměrů a cílů školy v souladu s cíli RVP PV.

1.1 Evaluace podtémat integrovaných bloků

Cíl:

Vyhodnotit naplnění stanovených záměrů v rámci zrealizované vzdělávací nabídky, stanovit případná opatření do dalšího, navazujícího tematického plánu v rámci integrovaného bloku

Čas. rozvrh:

Vždy po ukončení podtématu integrovaného bloku

Nástroje:

-záznam do činnostního plánu - konzultace učitelek -dle potřeby záznam do přehledu o rozvoji dítěte, konzultace s rodiči

Kdo:

Pedagogické pracovnice

1.2 Evaluace podtémat jako celku jednoho integrovaného bloku

Cíl:

Zhodnotit soulad vytvořených podtémat daného integrovaného bloku, prověřit naplnění stanovených záměrů jako celku, případná opatření

Čas. rozvrh:

Po ukončení realizace daného integrovaného bloku

Nástroje:

-záznam do TVP - konzultace učitelek -konzultace s odborníky v pedagogicko-psychologické poradně

Kdo:

Pedagogické pracovnice

1.3 Evaluace dílčích projektů

Cíl:

Plnění záměrů, začlenění cílů dílčích projektů do jednotlivých integrovaných bloků

Čas. rozvrh:

1x za dva měsíce – průběh realizace 1x ročně (červen) naplnění záměrů

Nástroje:

-záznam v TVP - konzultace učitelek -pedagogické porady -konzultace učitelka – rodič -konzultace učitelky – vedoucí ŠJ, vedoucí kuchařka

Kdo:

Pedagogické pracovnice

1.4 Evaluace doplňkového programu

Cíl:

Hodnocení účinnosti doplňkového programu ve vztahu k naplnění koncepčních záměrů a osobním pokrokům dětí. Hodnocení ve vztahu ŠVP – RVP PV

Čas. rozvrh:

Říjen (depistáž), leden, červen

Nástroje:

-konzultace s rodiči

-konzultace s odborníky -vystoupení pro veřejnost -výstava pro veřejnost -konzultace – pedagogicko-psychologické poradny -anketa pro rodiče

Kdo: Pedagogické pracovnice, rodičovská veřejnost

1.5 Hodnocení dětí

Cíl:

hodnotit vývojové pokroky jednotlivých dětí

Čas. rozvrh:

Převážně průběžně, dle aktuální situace a potřeby

Nástroje:

-konzultace učitelek - konzultace s rodiči -konzultace s odborníky z pedagogicko-psychologické porady -diagnostika dětských výtvarných prací -cílené pozorování -záznamy do archů dle stanovených kritérií (grafické i písemné) – zejména na základě diagnostiky a pozorování -vedení portfolia -dle potřeby stanovení případných opatření

Kdo:

Pedagogické pracovnice

1.6 Soulad TVP – ŠVP – RVP PV

Cíl:

Ověřit soulad TVP – ŠVP – RVP PV, hodnocení naplňování záměrů, vzdělávacího obsahu, podmínek, metod, forem práce, doplňkového programu školy, spoluúčast rodičů

Čas. rozvrh:

2x ročně (k 31. 1., k 30. 6.)

Nástroje:

-přehledy o rozvoji dětí -fotodokumentace -výstavy, vystoupení dětí -záznamy -monitoring -hospitační záznamy -konzultace -dotazníky pro rodiče a zřizovatele -pedagogické porady -autoevaluace pedagogických pracovnic -vlastní hodnocení školy

Kdo:

Pedagogické pracovnice, rodiče, zřizovatel


Plán kontrolní a hospitační činnosti ředitelky je neveřejnou součástí RVP PV.

Kontrolní činnost zástupkyně ředitelky

  • spočívá zejména v kontrole plnění usnesení z pedagogických porad.

GDPR

54.mateřská škola Plzeň, Staniční 72, příspěvková organizace, IČ 70940959, dále jen „škola“ jako správce osobních údajů zpracovává údaje v níže uvedených případech.

Na školu je možné se k uplatnění práv v oblasti osobních údajů obracet emailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo poštou na adresu 54. mateřská škola Plzeň, Staniční 72, příspěvková organizace, se sídlem v Plzni, Staniční 72, 31200. Výše uvedenými způsoby je možné se v relevantních případech na školu obracet za účelem uplatnění práva na přístup k osobním údajům, jejich opravu nebo výmaz, popřípadě omezení zpracování, vznést námitku proti zpracování, jakož i při uplatnění práva na přenositelnost údajů a dalších práv podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů. Výše uvedenými způsoby se mohou subjekty údajů na školu obracet v případě údajů zpracovávaných na základě souhlasu rovněž za účelem odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Jmenovaným pověřencem pro školu je Ing. Jiří Baumruk, tel. č. 37 803 2207, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pro zajištění vedení dokumentace školy, v souladu s ustanovením § 28 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, zpracovává škola o žácích následující typy údajů:

jméno a příjmení; rodné číslo (popřípadě datum narození, nebylo-li rodné číslo dítěti přiděleno); státní občanství; místo narození; místo trvalého pobytu, popřípadě místo pobytu na území České republiky podle druhu pobytu cizince nebo místo pobytu v zahraničí, nepobývá-li dítě na území České republiky; údaje o znevýhodnění dítěte; údaje o mimořádném nadání dítěte; údaje o podpůrných opatřeních poskytovaných dítěti školou, a o závěrech vyšetření uvedených v doporučení školského poradenského zařízení; údaje o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a o zdravotních obtížích, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání; datum ukončení vzdělávání v mateřské škole.

Osobní údaje jsou rovněž zpracovávány při vedení následujících agend:

  • Přijetí ke vzdělávání, odklady školní docházky, sdělení o vzdělávání v cizině (školský zákon)
  • Evidence úrazů v knize úrazů (školský zákon, vyhláška č. 64/2005 Sb.)
  • Vedení záznamů v třídní knize (školský zákon)
  • Posudky zdravotní způsobilosti (škola v přírodě, výuka plavání... – školský zákon)
  • Uvolnění dítěte z vyučování (školský zákon)
  • Stravování dítěte (školský zákon, vyhláška č. 107/2005 Sb.)
  • Prezentace školy (oprávněný zájem školy, souhlasy se zpracováním osobních údajů)
  • Seznámení se školním řádem a školním vzdělávacím programem (školský zákon)
  • Žádost o zahájení a rozhodnutí o ukončení individuálního vzdělávání (školský zákon)
  • Smluvní agenda školy, provozní agenda školy (plnění smluv)
  • pedagogická agenda a korespondence (školský zákon)
  • Vedení personální a mzdové agendy zaměstnanců školy (zákoník práce, …)
  • Ekonomická agenda (plnění právní povinnosti - např. zákon o účetnictví…)

Výše vymezené údaje se dále v souladu s příslušnými právními předpisy mohou v některých případech předávat školskému poradenskému zařízení (např. Pedagogicko-psychologická poradna), jinak pouze osobám, které svůj nárok prokáží oprávněním stanoveným školským zákonem nebo zvláštním zákonem (např. Policie ČR, soudy, OSPOD).

Osobní údaje jsou uloženy po dobu stanovenou Spisovým a skartačním plánem školy.

Osobní údaje nebudou předávány do třetích zemí.

Při zpracování osobních údajů nedochází k automatizovanému rozhodování.

Dozor v oblasti ochrany osobních údajů vykonává Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz).


 6. Vzdělávací obsah

  • Doporučené bloky jsou zpracované pro všechny věkové skupiny dětí v MŠ na období jednoho školního roku. Časový plán jednotlivých bloků je orientační, volný a přizpůsobitelný.
  • Integrované bloky přispívají k rozvoji a učení dítěte v různých oblastech / biologické, psychologické, sociální /. Pedagog by měl volit, k dosažení vytýčených cílů, mnohostranně pestrou nabídku činností intelektových i praktických.
  • Nalézá podněty v obsahu jednotlivých bloků v obecné podobě formulované ve ŠvP / vyvarovává se možných rizik ohrožujících kvalitu vzdělávání /. Neustálá práce a čerpání z RVP PV je nutné pro kvalitní práci pedagoga.

Charakteristika vzdělávacího programu

Charakteristikou našeho vzdělávacího programu je všeobecné tělovýchovné a sportovní zaměření s přihlédnutím k životu v dané lokalitě. Vzdělávací program je založen na fenologickém přístupu, na přirozeném a stále se opakujícím střídání ročních období a na související tradice a zvyky. Školní vzdělávací program je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání v platném znění. Celoroční témata vystihují hlavní záměry vzdělávací práce v mateřské škole a učitelky je dále zpracovávají do dílčích týdenních plánů a projektů. Nezbytnou součástí práce s projektem je flexibilita, tvořivá improvizace, pružné a citlivé reagování na okamžitou situaci.

 O průběhu vzdělávání jsou rodiče průběžně informováni na nástěnkách a webových stránkách školy. Témata, kterými děti žijí ve třídách, se odrážejí na celkové prezentaci výtvarných a rukodělných prací a vypovídají o tvořivosti dětí a jejich pedagogů. Vhodnou volbou jednotlivých témat se snažíme probouzet v dětech aktivní zájem o pohyb, chuť dívat se kolem sebe, naslouchat a objevovat. Dítě se učí na základě aktivní interakce s okolím a svou vlastní prožitkovou zkušeností. Vzdělávací činnosti aplikujeme na přímé zážitky dítěte.


Rámcové cíle ŠVP:

  • rozvíjet samostatnost, sebejistotu, sebekontrolu, zdravé sebevědomí, tvořivost a kreativitu
  • podporovat rozvoj vědomostí, dovedností a životních zkušeností prostřednictvím vlastního prožitku, uspokojováním individuálních potřeb a zájmů v přirozeném prostředí vrstevníků
  • utvářet povědomí o základních pravidlech, společenských normách a kulturním prostředí, umožnit vytváření správných návyků, vlastních názorů a postojů
  • vytváření kvalitního prostředí pro pohyb, spánek a stravu a tím přispívat ke zdravému životnímu stylu

Zásady a principy práce s dětmi: 

  1. Nejdůležitější je přínos pro dítě a jeho osobní pokrok. Podstatné je, jaké prožitky si dítě z MŠ odnáší.
  2. Každé dítě je jedinečná bytost, má právo rozvíjet se a učit v rozsahu svých možností a potřeb.
  3. Vzdělávání je založeno na individuálním rozvoji jednotlivých dětí, ne na plnění jednotlivých úkolů.
  4. Aby se dítě mohlo zdravě rozvíjet a učit, musí se cítit spokojené a v bezpečí, musí mít možnost uspokojovat své přirozené potřeby.
  5. Dítěti předškolního věku je vlastní učit se na základě prožitku a zkušeností prostřednictvím činností, proto budou prioritní metody, vedoucí k těmto možnostem.
  6. Základem je uplatňovat rovnováhu mezi řízenými činnostmi a volnou hrou.
  7. Rozvíjet komunikaci a spolupráci mezi vrstevníky, mezi dospělými a dětmi, a dospělými navzájem.
  8. Přístup k dětem je na partnerské úrovni, není s nimi jednáno z pozice síly a převahy.

Podmínky vzdělávání

Věcné podmínky 

Věcné, fyzikální prostředí naší mateřské školy je charakteristické uspořádáním tříd jako aktivního prostředí – dílen – heren, podporujících aktivity dětí potřebné pro rozvoj všech oblastí jejich osobnosti (biologické, psychologické, interpersonální, sociálně kulturní a environmentální).

Zvláštní místo je vytvořeno pro společná setkání, rituály, uchování osobních výtvorů, věcí.

Třídy jsou vybaveny funkčním nábytkem a dostatkem didaktických materiálů pro výchovně vzdělávací činnosti s dětmi. Nedílnou součástí je zrenovovaná školní zahrada, upravená pro sportovní aktivity dětí, vyplývající ze zaměření ŠVP. Mateřská škola aktivně využívá rozlehlý park v bezprostřední blízkosti MŠ, s herními prvky, vhodný pro sportovní výchovu.

Životospráva

Program vhodně doplňuje oblast stravování, kdy je výživa dětí zajišťována moderními technologiemi a je zaměřena zejména zdravou různorodou výživu, na průběžný pitný režim a bohaté doplnění stravy ovocem a zeleninou, podávané sebeobslužnou formou v průběhu dne.

Psychosociální podmínky

Program školy respektuje vhodnou denní organizaci činností s dětmi, zejména ve střídání aktivit, odpočinku a relaxačních činností. Forma sportovního zaměření zařazuje jednak prvky výchovné a dále formy tělesné výchovy pro zdravý tělesný a duševní rozvoj dětí.

Organizace

Organizace chodu zařízení je přizpůsobena potřebám dětí i jejich rodičů, provozní doba je upravena na základě skutečné docházky dětí.

Řízení

Řízení mateřské školy je participativní, systém provozních i pedagogických porad optimalizuje obousměrný průnik informací směrem k pedagogickému kolektivu a k rodičům. Rodiče i učitelé využívají aplikaci Správa MŠ a Naše MŠ. Dále jsou využívány rovněž webové stránky zařízení, zejména složka „Aktuality“ a „Úřední deska“. Komunikaci s rodiči slouží i zabezpečené stránky fcb.

Personální podmínky

V zařízení pracuje 18 pedagogů, plně kvalifikovaných, pedagogové mají bohatou pedagogickou praxi v rozmezí 1–52 let, převážně se specializací na tělesnou a výtvarnou výchovu. Vysokoškolsky vzdělaných je 8.

Spoluúčast rodičů

Rodiče se aktivně účastní formování některých oblastí spolupráce při výchově dětí, zhruba 4x ročně se setkáváme v odpoledních hodinách v tvořivých dílnách, kde společně s dětmi a učitelkami vyrábíme tematicky zaměřená dílka a diskutujeme o dalším vývoji zařízení. Fenologicky zaměřený vzdělávací obsah ŠVP doplňujeme slavnostmi, pořádanými pro rodiče a děti při oslavě významných tradic – Podzimní slavnosti, Vánoce s adventní spirálou, Masopust, Velikonoce, Svátek matek, Rozloučení s předškoláky, Vítání školáčků, Sportohraní doubraveckých mateřinek.



Vzdělávací obsah pro děti 3-7leté

2024 – 2025 „Cesta kolem světa – kontinenty“



 

Vzdělávací blok Podzim:

„Ve školce se zastavíme, přírodu si společně nabarvíme“       

1.9.2024 - 30.11.2024

Charakteristika období:

Září je začátkem školního roku a pro nově příchozí děti znamená prvotní odloučení od rodičů. Nastupují do jiného prostředí, kde očekávají podporu ze strany dospělých a kladné přijetí ostatními dětmi. Vstupem do kolektivu vrstevníků je po nich požadováno, aby podřídily své chování společným pravidlům, naučily se vycházet s ostatními dětmi, jednaly samostatněji, omezovaly sobeckost, podílely se na plnění společných úkolů a podřídily se režimu mateřské školy.

Pro děti, které v docházce do mateřské školy pokračují, je situace obdobně náročná. Prostředí školy, učitelky i pravidla chování již znají. Do kolektivu jim však vstupují noví účastníci, kteří tím, že pravidla hry zatím neznají, je porušují a narušují zaběhnuté rituály. Do třídy vnášejí nové prvky, jiný způsob hry a chování. Děti musí začít vyjednávat s okolím, bránit svou pozici a svá pravidla. Nacházejí se v roli „zkušenějšího“, který zná, ukazuje a vysvětluje. Zvláště pro jedináčky a děti mladší v rodině je to zcela nový prvek, se kterým se ve svém rodinném prostředí mnohdy nemají možnost setkat. Děti získávají pro svůj život základy kompetencí k řešení problémů, schopnost komunikovat s ostatními, dokázat se prosadit ve skupině, ale také pomoci druhému, ustoupit, podřídit se, vyjednávat a dohodnout se.

Nabídka témat - doporučení:

  • Já jsem kluk a ty jsi holka, nám se líbí naše školka
  • Hálo, děti, pojďte sem, objevíme spolu zem
  • S kamarády hned poznám celý svět
  • Zvesela a s úsměvem, běhat, skákat dovedem
  • Oblékání, to nic není
  • Za lesními zvířátky aneb lesní olympiáda
  • Zanecháme svoje stopy, naší cestou do Evropy
  • Barevné listí padá dolů, s podzimem přináší kouzlo spolu
  • Zeměkoule jak jsi hezká, tady cesta, tady stezka.
  • Podzim v Evropě zlatem září, čaj a draci v kalendáři
  • Autem, vlakem, metrem, cestujeme českem
  • Jsou jiná místa hezká, než-li je ta země Česká
  • Příroda kouzlí a čaruje, barvami na stromy maluje
  • Zamkneme les a půjdeme spát.
  • Cesta kolem světa podzimní přírodou
  • Barevné stromy a tajemné lesy Severní Evropy
  • Podzim v Evropě – krása evropských měst
  • Podzimní turistika v Alpách
  • Vláčkem do lesa za houbami
  • Auto, loď či autobus, neváhej a jen to zkus
  • Dráčku, vyleť nad mou zem, podívej se, tady jsem
  • Navštívíme v malé chvíli, všechny zemské světadíly
  • Do balónu se posadíme a kolem světa poletíme
  • Veverka Čiperka, sbírá sladká jadérka
  • Moje země česká
  • Houby, houby, houbičky, poznejte je dětičky!
  • Čáp, jiřička i vlaštovička, letí dlouho do teplíčka
  • Tajemství proutěného košíku
  • Americký svátek Halowen
  • Jak chutná podzim

Sportovní obsah: příloha č.1

  • Sport téma: ,,Podzimní sportovní hry, sportování to nás baví“, termín 14. – 18. 10. 2024
  • pavilony A, B zajišťuje Zelená třída
  • pavilony C, D zajišťuje Bílá třída

Spolupráce s rodinou: 

  • Mámo, táto, pojď si semnou hrát a sportovat (podpora přirozené adaptace dítěte)
  • Informační schůzka pro rodiče nebo individuálně dle situace – 11. 9. 2024
  • Podzimní tvořivé dílny s rodiči (termín: 4. – 8. 11. 2024)
  • Sběr přírodnin pro Sofronku – konec sběru 1. 11. 2024 - zajišťuje Fialová třída, v týdnu 4. – 8. 11. 2024 - Slavnostní vyhlášení výsledků – zajišťuje Fialová třída
  • Sběr pečiva pro Sofronku – celoročně – zajišťuje Fialová třída

U dětí podporujeme:

  • uvědomění si vlastního těla
  • rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky (koordinace a rozsahu pohybu, dýchání, koordinace ruky a oka apod.), ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí
  • rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností receptivních (vnímání, naslouchání, porozumění) i produktivních (výslovnosti, vytváření pojmů, mluvního projevu, vyjadřování)
  • rozvoj, zpřesňování a kultivace smyslového vnímání, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně-logickému (pojmovému), rozvoj paměti a pozornosti, přechod
    od bezděčných forem těchto funkcí k úmyslným, rozvoj a kultivace představivosti a fantazie
  • rozvoj tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů, tvořivého sebevyjádření)
  • poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů ve vztahu k sobě (uvědomění si vlastní identity, získání sebevědomí, sebedůvěry, osobní spokojenosti)
  • získání relativní citové samostatnosti
  • seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému
  • osvojení si elementárních poznatků, schopností a dovedností důležitých pro navazování
    a rozvíjení vztahů dítěte k druhým lidem
  • poznávání pravidel společenského soužití a jejich spoluvytváření v rámci přirozeného sociokulturního prostředí, porozumění základním projevům neverbální komunikace obvyklým v tomto prostředí
  • rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí (spolupracovat, spolupodílet se), přináležet k tomuto společenství (ke třídě, k rodině, k ostatním dětem) a vnímat a přijímat základní hodnoty v tomto společenství uznávané
  • seznamování s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, a vytváření pozitivního vztahu k němu
  • vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí,
    o jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách

Co dětem nabízíme

  • lokomoční pohybové činnosti (chůze, běh, skoky a poskoky, lezení), nelokomoční pohybové činnosti (změny poloh a pohybů těla na místě) a jiné činnosti (základní gymnastika, turistika, sezonní činnosti, míčové hry apod.)
  • manipulační činnosti a jednoduché úkony s předměty, pomůckami, nástroji, náčiním, materiálem; činnosti seznamující děti s věcmi, které je obklopují, a jejich praktickým používáním
  • artikulační, řečové, sluchové a rytmické hry, hry se slovy, slovní hádanky, vokální činnosti
  • společné diskuse, rozhovory, individuální a skupinová konverzace (vyprávění zážitků, příběhů, vyprávění podle skutečnosti i podle obrazového materiálu, podle vlastní fantazie, sdělování slyšeného druhým apod.)
  • přímé pozorování přírodních, kulturních i technických objektů i jevů v okolí dítěte, rozhovor
    o výsledku pozorování
  • záměrné pozorování běžných objektů a předmětů, určování a pojmenovávání jejich vlastností (velikost, barva, tvar, materiál, dotek, chuť, vůně, zvuky), jejich charakteristických znaků
    a funkcí
  • motivovaná manipulace s předměty, zkoumání jejich vlastností
  • spontánní hra
  • činnosti zajišťující spokojenost a radost, činnosti vyvolávající veselí a pohodu
  • činnosti přiměřené sílám a schopnostem dítěte a úkoly s viditelným cílem a výsledkem, v nichž může být dítě úspěšné
  • běžné verbální i neverbální komunikační aktivity dítěte s druhým dítětem i s dospělým
  • sociální a interaktivní hry, hraní rolí, dramatické činnosti, hudební a hudebně pohybové hry, výtvarné hry a etudy
  • společenské hry, společné aktivity nejrůznějšího zaměření
  • běžné každodenní setkávání s pozitivními vzory vztahů a chování
  • aktivity vhodné pro přirozenou adaptaci dítěte v prostředí mateřské školy
  • spoluvytváření přiměřeného množství jasných a smysluplných pravidel soužití ve třídě
  • přirozené pozorování blízkého prostředí a života v něm, okolní přírody, kulturních
    i technických objektů, vycházky do okolí, výlety
  • aktivity zaměřené k získávání praktické orientace v obci (vycházky do ulic, návštěvy obchodů, návštěvy důležitých institucí, budov a dalších pro dítě významných objektů)
  • sledování událostí v obci a účast na akcích, které jsou pro dítě zajímavé
  • poučení o možných nebezpečných situacích a dítěti dostupných způsobech, jak se chránit (dopravní situace, manipulace s některými předměty a přístroji, kontakt se zvířaty, léky, jedovaté rostliny, běžné chemické látky, technické přístroje, objekty a jevy, požár, povodeň
    a jiné nebezpečné situace a další nepříznivé přírodní a povětrnostní jevy), využívání praktických ukázek varujících dítě před nebezpečím

Co dítě dokáže

  • zachovávat správné držení těla
  • zvládat základní pohybové dovednosti a prostorovou orientaci, běžné způsoby pohybu v různém prostředí (zvládat překážky, házet a chytat míč, užívat různé náčiní, pohybovat se
    ve skupině dětí, pohybovat se na sněhu, ledu, ve vodě, v písku)
  • koordinovat lokomoci a další polohy a pohyby těla, sladit pohyb s rytmem a hudbou
  • vědomě napodobovat jednoduchý pohyb podle vzoru a přizpůsobit jej podle pokynu
  • ovládat dechové svalstvo, sladit pohyb se zpěvem
  • vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů (sluchově rozlišovat zvuky a tóny, zrakově rozlišovat tvary předmětů a jiné specifické znaky, rozlišovat vůně, chutě, vnímat hmatem apod.)
  • správně vyslovovat, ovládat dech, tempo i intonaci řeči
  • pojmenovat většinu toho, čím je obklopeno
  • vyjadřovat samostatně a smysluplně myšlenky, nápady, pocity, mínění a úsudky ve vhodně zformulovaných větách
  • vést rozhovor (naslouchat druhým, vyčkat, až druhý dokončí myšlenku, sledovat řečníka
    i obsah, ptát se)
  • vědomě využívat všechny smysly, záměrně pozorovat, postřehovat, všímat si (nového, změněného, chybějícího)
  • záměrně se soustředit na činnost a udržet pozornost
  • poznat a pojmenovat většinu toho, čím je obklopeno
  • odloučit se na určitou dobu od rodičů a blízkých, být aktivní i bez jejich opory
  • uvědomovat si svou samostatnost, zaujímat vlastní názory a postoje a vyjadřovat je
  • rozhodovat o svých činnostech
  • navazovat kontakty s dospělým, kterému je svěřeno do péče, překonat stud, komunikovat
    s ním vhodným způsobem, respektovat ho
  • porozumět běžným projevům vyjádření emocí a nálad
  • uplatňovat návyky v základních formách společenského chování ve styku s dospělými
    i s dětmi (zdravit známé děti i dospělé, rozloučit se, poprosit, poděkovat, vzít si slovo, až když druhý domluví, požádat o pomoc, vyslechnout sdělení, uposlechnout pokyn apod.)
  • pochopit, že každý má ve společenství (v rodině, ve třídě, v herní skupině) svou roli, podle které je třeba se chovat
  • chovat se a jednat na základě vlastních pohnutek a zároveň s ohledem na druhé
  • začlenit se do třídy a zařadit se mezi své vrstevníky, respektovat jejich rozdílné vlastnosti, schopnosti a dovednosti
  • orientovat se bezpečně ve známém prostředí i v životě tohoto prostředí (doma, v budově mateřské školy, v blízkém okolí)
  • zvládat běžné činnosti a požadavky kladené na dítě i jednoduché praktické situace, které se doma a v mateřské škole opakují, chovat se přiměřeně a bezpečně doma i na veřejnosti
    (na ulici, na hřišti, v obchodě, u lékaře apod.)
  • uvědomovat si nebezpečí, se kterým se může ve svém okolí setkat, a mít povědomí o tom, jak se prakticky chránit (vědět, jak se nebezpečí vyhnout, kam se v případě potřeby obrátit
    o pomoc)

 

Co sledujeme a eliminujeme:

  • denní režim nevyhovující fyziologickým dětským potřebám a zásadám zdravého životního stylu
  • nedostatečný respekt k individuálním potřebám dětí (k potřebě pohybu, spánku, odpočinku, látkové výměny, osobního tempa a tepelné pohody, k potřebě soukromí apod.)
  • omezování samostatnosti dítěte při pohybových činnostech, málo příležitostí k pracovním úkonům nerespektování rozdílných tělesných a smyslových předpokladů a pohybových možností jednotlivých dětí
  • prostředí komunikačně chudé, omezující běžnou komunikaci mezi dětmi i s dospělými
  • málo příležitosti k samostatným řečovým projevům dítěte (spontánním i řízeným) a slabá motivace k nim
  • nedostatek příležitostí k poznávacím činnostem založeným na vlastní zkušenosti
  • převaha předávání hotových poznatků slovním poučováním a vysvětlováním
  • málo vlídné, nevstřícné, strohé, nelaskavé a málo přátelské prostředí, kde dítě nenalézá dostatek lásky a porozumění
  • nedostatek možností projevovat vlastní city, sdělovat citové dojmy a prožitky a hovořit o nich
  • nepřiměřené nároky na dítě, časté negativní hodnocení, kdy dítě opakovaně prožívá pocit selhání
  • nedostatek pozitivních příkladů a vzorů prosociálního chování, málo vstřícné postoje dospělých k dítěti i k sobě navzájem
  • nedostatečně psychosociálně „bezpečné“ prostředí, neautentické, s nedostatkem porozumění
    a tolerance
  • nedostatek empatie, neposkytování empatické odezvy na problémy dítěte
  • nedostatek estetických a etických podnětů a příležitostí k jejich kultivovanému prožívání
    a vyjádření
  • přítomnost nevhodných, podbízivých a nevkusných podnětů
  • nevhodný mravní vzor okolí (děti jsou svědky nespravedlivého, nezdvořilého, hrubého, ironického, popř. agresivního chování, netolerantních, necitlivých či nevšímavých postojů apod.) včetně nevhodných vzorů v médiích
  • nedostatek příležitostí vidět a vnímat svět v jeho pestrosti a změně, v jeho dění a řádu
  • nedostatečné a nepřiměřené informace, nedostatečné, nepravdivé nebo žádné odpovědi
    na otázky dětí
  • jednotvárná, málo rozmanitá nabídka činností, málo podnětné, málo pestré a málo obměňované prostředí nebo prostředí nepřehledné, neupravené, neuspořádané, s nadbytkem hraček a věcí

Vzdělávací blok Zima:

„Sněhulák má sen, o bílé zimě venku jen

29.11.2024 – 28.2.2025

Charakteristika období:

Na konci listopadu již většina dětí zvládá pobyt v kolektivu, orientuje se v prostředí mateřské školy, zná své kamarády, dokáže se přizpůsobit dennímu režimu a činnostem, přiměřeně věku zvládá sebeobsluhu. Pracovní postupy, zautomatizované opakováním, umožňují vykonávat činnosti v rychlejším tempu a s menším úsilím.

V tomto období zpravidla také dochází ke kvalitnější komunikaci mezi rodiči a personálem školy. Obě strany částečně nahlédly do vzájemných denních režimů a zvyklostí, pedagogických i rodičovských přístupů, a snaží se vzájemně přizpůsobit potřebám dítěte. Učitelky se častěji obracejí na rodiče, rodiče získávají k učitelkám větší důvěru, nezbytnou pro společné projednávání výsledků dětí

Nabídka témat:

  • Čertí rojení 6.12.2024 - realizaci Čertí stezky v parku zajišťuje Hnědá + Oranžová třída
  • Koulovačkou před školkou, začínáme prima hrou
  • Chladná zima, čert ji vem, pohybem se zahřejem
  • Zvířátka v zimě
  • Za polární kruh a zpátky, leťte s námi do pohádky
  • Těším se, těším, že přijdou zas, Vánoce bílé, ten krásný čas
  • Led, sníh a velký mráz, cesta na sever čeká nás        
  • Vánoční čas kouzlíme, lyžujeme, bruslíme
  • Eskymáci, Eskymáci zpívají si koledu
  • Kufry sbal a hurá na karneval
  • Letem světem za sněhem
  • Ve zdravém těle zdravý duch
  • Polární expedice
  • Když sněhu napadne nad kotníky, hrajeme s medvědy na četníky
  • Zimní čáry a kouzla severních zemí
  • Ať si mrznem ať je zima, eskymákům, těm je prima
  • Tučňáci se prochází, vůbec nic jim neschází
  • Bez letadel, bez vlaků, čeká nás svět zázraků
  • Ať si mrzne, ať je zima, Eskymákům těm je prima
  • Bude zima, bude mráz, kam poletíme děti zas?
  • Vánoce ve světě
  • Sáněmi na zasněžený kopec
  • Autobusem za zimní pohádkou
  • Antarktida ledem láká, postavíme sněhuláka
  • Pohádky a tisíce a jedné noci
  • Perníček když zavoní, vánoční zvoneček zazvoní
  • Vánoční hody
  • Loučíme se starým rokem

Sportovní obsah: příloha č.2

Sport téma: „Sportování to nás baví – Zimní olympijské hry“

  • Dle sněhových podmínek 27. 1. – 31.1. 2025
  • Pavilon A, B zajišťuje Červená třída
  • Pavilon C, D zajišťuje Hnědá třída

Spolupráce s rodiči:

  • Vánoční dílny a Vánoční spirála – 20. 12. 2024
  • Pavilon A, B zajišťuje Červená třída
  • Pavilon C, D zajišťuje Fialová třída
  • Vánoční spirála v MŠ 19. 12. 2024

Co podporujeme:

  • osvojení si věku přiměřených praktických dovedností
  • osvojení si poznatků o těle a jeho zdraví, o pohybových činnostech a jejich kvalitě
  • osvojení si některých poznatků a dovedností, které předcházejí čtení i psaní, rozvoj zájmu
    o psanou podobu jazyka i další formy sdělení verbální i neverbální (výtvarné, hudební, pohybové, dramatické)
  • rozvoj poznatků, schopností a dovedností umožňujících pocity, získané dojmy a prožitky vyjádřit
  • rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání
  • rozvoj schopnosti přizpůsobovat se podmínkám vnějšího prostředí i jeho změnám
  • vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, se živou a neživou přírodou, lidmi, společností, planetou Zemí

Dětem nabízíme:

  • hudební a hudebně pohybové hry a činnosti
  • jednoduché pracovní a sebeobslužné činnosti v oblasti osobní hygieny, stolování, oblékání, úklidu, úpravy prostředí apod.
  • vyprávění toho, co dítě slyšelo nebo co zhlédlo
  • přednes, recitace, dramatizace, zpěv
  • grafické napodobování symbolů, tvarů, čísel, písmen
  • osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci (abeceda, čísla)
  • hry nejrůznějšího zaměření podporující tvořivost, představivost a fantazii (kognitivní, imaginativní, výtvarné, konstruktivní, hudební, taneční či dramatické aktivity)
  • řešení myšlenkových i praktických problémů, hledání různých možností a variant
  • hry a činnosti zaměřené ke cvičení různých forem paměti (mechanické a logické, obrazné
    a pojmové)
  • činnosti zaměřené na vytváření (chápání) pojmů a osvojování poznatků (vysvětlování, objasňování, odpovědi na otázky, práce s knihou, s obrazovým materiálem, s médii apod.)
  • estetické a tvůrčí aktivity (slovesné, výtvarné, dramatické, literární, hudební, pohybové a další)
  • sledování pohádek a příběhů obohacujících citový život dítěte
  • cvičení v projevování citů (zvláště kladných), v sebekontrole a v sebeovládání (zvláště záporných emocí, např. hněvu, zlosti, úzkosti)
  • hry na téma rodiny, přátelství apod.
  • praktické činnosti, na jejichž základě se dítě seznamuje s různými přírodními i umělými látkami a materiály ve svém okolí a jejichž prostřednictvím získává zkušenosti s jejich vlastnostmi (praktické pokusy, zkoumání, manipulace s různými materiály a surovinami)
  • využívání přirozených podnětů, situací a praktických ukázek v životě a okolí dítěte
    k seznamování dítěte s elementárními dítěti srozumitelnými reáliemi o naší republice
  • pozorování životních podmínek a stavu životního prostředí, poznávání ekosystémů (les, louka, rybník apod.)

Co dítě dokáže:

  • pojmenovat části těla, některé orgány (včetně pohlavních), znát jejich funkce, mít povědomí
    o těle a jeho vývoji, (o narození, růstu těla a jeho proměnách), znát základní pojmy užívané ve spojení se zdravím, s pohybem a sportem
  • rozlišovat, co prospívá zdraví a co mu škodí; chovat se tak, aby v situacích pro dítě běžných a jemu známých neohrožovalo zdraví, bezpečí a pohodu svou ani druhých
  • učit se zpaměti krátké texty (reprodukovat říkanky, písničky, pohádky, zvládnout jednoduchou dramatickou úlohu apod.)
  • sledovat a vyprávět příběh, pohádku
  • popsat situaci (skutečnou, podle obrázku)
  • chápat slovní vtip a humor
  • sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech
  • utvořit jednoduchý rým
  • postupovat a učit se podle pokynů a instrukcí
  • chápat základní číselné a matematické pojmy, elementární matematické souvislosti a podle potřeby je prakticky využívat (porovnávat, uspořádávat a třídit soubory předmětů podle určitého pravidla, orientovat se v elementárním počtu cca do šesti, chápat číselnou řadu v rozsahu první desítky, poznat více, stejně, méně, první, poslední apod.)
  • chápat prostorové pojmy (vpravo, vlevo, dole, nahoře, uprostřed, za, pod, nad, u, vedle, mezi apod.), elementární časové pojmy (teď, dnes, včera, zítra, ráno, večer, jaro, léto, podzim, zima, rok), orientovat se v prostoru i v rovině, částečně se orientovat v čase
  • mít povědomí o významu životního prostředí (přírody i společnosti) pro člověka, uvědomovat si, že způsobem, jakým se dítě i ostatní v jeho okolí chovají, ovlivňují vlastní zdraví i životní prostředí
  • rozlišovat aktivity, které mohou zdraví okolního prostředí podporovat a které je mohou poškozovat, všímat si nepořádků a škod, upozornit na ně
  • pomáhat pečovat o okolní životní prostředí (dbát o pořádek a čistotu, nakládat vhodným způsobem s odpady, starat se o rostliny, spoluvytvářet pohodu prostředí, chránit přírodu v okolí, živé tvory apod.)

Co sledujeme a eliminujeme:

  • nevhodné prostory pro pohybové činnosti a nevhodná organizace z hlediska bezpečnosti dětí
  • dlouhodobé statické zatěžování bez pohybu, uplatňování nevhodných cviků a činností, nevhodné oblečení při pohybových činnostech
  • nedostatek či zkreslení elementárních informací o lidském těle, o jeho růstu a vývoji,
    o funkcích některých částí a orgánů, o zdraví i možnostech jeho ohrožení, způsobech ochrany zdraví a bezpečí
  • časově a obsahově nepřiměřené využívání audiovizuální, popř. počítačové techniky, nabídka nevhodných programů (nevhodná volba či časté a dlouhodobé sledování pořadů televize, videa apod.)
  • nedostatečná pozornost k rozvoji dovedností předcházejících čtení a psaní
  • zahlcování podněty a informacemi bez rozvíjení schopnosti s nimi samostatně pracovat
  • málo příležitosti a prostoru k experimentaci a exploraci a samostatnému řešení konkrétních poznávacích situací
  • užívání abstraktních pojmů, předávání „hotových“ poznatků
  • převaha zprostředkovaného poznávání světa (obraz, film)
  • nedostatek pozornosti prevenci vlivů prostředí, které mohou být pro dítě nezdravé a nebezpečné
  • nedodržování pravidel péče o zdravé prostředí v provozu mateřské školy

Vzdělávací blok Jaro:

„Když ptáček cvrliká, jaro zobáčkem odmyká“

1.3.2025 – 30.4.2025

Charakteristika období:

Denní režim, pravidelné postupy a rituály ve třídách jsou v této fázi školního roku plně zaběhnuté, zpravidla jsou známy a respektovány specifické potřeby dětí, rodiny i školy, upevňuje se vzájemná spolupráce. U nastávajících školáků považujeme za vhodné zvyšovat nároky na samostatnost, zodpovědnost, méně tolerovat nepozornost, nedbalost či vyhýbání se povinnostem a důsledně vyžadovat plnění přiměřených úkolů.

Toto období je rovněž charakteristické přenesením vzdělávacích aktivit přímo do prostředí školní zahrady. Nejde pouze o hry a pohybové činnosti, ale zařazujeme přímé pozorování a zkoumání určitých jevů, jednoduché pokusy, výtvarné, pěvecké i pěstitelské činnosti. Preferujeme přímý kontakt s přírodou, kdy děti mohou poznávat květiny, stromy, hmyz tak, jak vypadá ve skutečnosti, nikoliv na obrázku. 

Nabídka témat:

  • Na jaře, když kvete sad, na světě je každý rád
  • Zima už je pryč, vytáhneme míč 
  • Zelená se tráva, fotbal to je hra
  • Auto, kolo, autobus, svez se s nimi, jen to zkus
  • Zázraky těla a jeho funkce
  • Hop a skok, hop a skok, žába skáče přes potok
  • Smrt nesem za lesem, nové léto přinesem
  • Hody, hody doprovody, já jsem malý zajíček
  • Na dnešní noc babice, těší se už velice, nastartují košťata, a poletí – ratata! 30.4.
  • Už je jara čas, ptáčci vraťte se k nám zas
  • Jaro přišlo, slunce svítí, včelka kvítek v trávě cítí
  • Sakura kvete, růžový květ, jaro v Asii – krásný svět
  • Masopustní veselice líbí se nám převelice
  • Slunko svítí, voda cáká, zaskáčeme si jako Indiánka
  • Všichni, už jsme v Mexiku
  • Tradice jara v různých koutech světa
  • Jaro v Severní Indii – festival barev
  • Jeřáb tančí nad rýžovým polem
  • Týden Země a Vesmíru
  • Se zimou se rozloučíme a zvířátka probudíme.
  • Vezmeme i táty, mámy, ať na cestě nejsme sami
  • Indiáni rudí, málokdy se nudí
  • Na návštěvě v Evropě
  • Chlubil se nám klokan, že je velký skokan
  • Čarodějka v černém hávu, letí dneska na oslavu
  • Krevety a suschi, Japonsku moc sluší
  • Vláčkem do květinové zahrady
  • Na kole za jarními mláďátky
  • Pojď mi čápe povědět, jak vypadá z výšky svět
  • Poznáváme zvířata a jejich mláďata

 Sportovní obsah: příloha č.3

  • Sport téma: „Sportování to nás baví – Jarní sportovní hry“ 7. – 11. 4. 2025
  • Pavilon A, B zajišťuje Modrá třída
  • Pavilon C, D zajišťuje Fialová třída
  • Masopustní rej 4. 3. 2025

Spolupráce s rodinou: 

  • Beseda s PPP a zástupci ZŠ (zápis, odklad školní docházky)
  • Návštěvy ZŠ před zápisy do MŠ
  • Velikonoční tvořivé dílny + velikonoční zajíček 16. 4. 2025

Co podporujeme:

  • rozvoj a užívání všech smyslů
  • rozvoj fyzické i psychické zdatnosti
  • rozvoj komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projevu
  • posilování přirozených poznávacích citů (zvídavosti, zájmu, radosti z objevování apod.)
  • vytváření pozitivního vztahu k intelektuálním činnostem a k učení, podpora a rozvoj zájmu o učení
  • rozvoj schopnosti sebeovládání
  • rozvoj schopnosti citové vztahy vytvářet, rozvíjet je a city plně prožívat
  • posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním lidem (v rodině, v mateřské škole, v dětské herní skupině apod.)
  • vytváření prosociálních postojů (rozvoj sociální citlivosti, tolerance, respektu, přizpůsobivosti apod.)
  • rozvoj základních kulturně společenských postojů, návyků a dovedností dítěte, rozvoj schopnosti projevovat se autenticky, chovat se autonomně, prosociálně a aktivně se přizpůsobovat společenskému prostředí a zvládat jeho změny
  • vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách
  • poznávání jiných kultur
  • pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat, ale také poškozovat a ničit

 Co nabízíme:

  • zdravotně zaměřené činnosti (vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová, relaxační cvičení)
  • smyslové a psychomotorické hry
  • konstruktivní a grafické činnosti
  • komentování zážitků a aktivit, vyřizování vzkazů a zpráv
  • samostatný slovní projev na určité téma
  • poslech čtených či vyprávěných pohádek a příběhů, sledování filmových a divadelních pohádek a příběhů
  • konkrétní operace s materiálem (třídění, přiřazování, uspořádání, odhad, porovnávání apod.)
  • spontánní hra, volné hry a experimenty s materiálem a předměty
  • smyslové hry, nejrůznější činnosti zaměřené na rozvoj a cvičení postřehu a vnímání, zrakové
    a sluchové paměti, koncentrace pozornosti apod.
  • námětové hry a činnosti
  • činnosti nejrůznějšího zaměření vyžadující (umožňující) samostatné vystupování, vyjadřování, obhajování vlastních názorů, rozhodování a sebehodnocení
  • příležitosti a hry pro rozvoj vůle, vytrvalosti a sebeovládání
  • cvičení organizačních dovedností
  • kooperativní činnosti ve dvojicích, ve skupinkách
  • společná setkávání, povídání, sdílení a aktivní naslouchání druhému
  • aktivity podporující sbližování dětí
  • aktivity podporující uvědomování si vztahů mezi lidmi (kamarádství, přátelství, vztahy mezi oběma pohlavími, úcta ke stáří apod.)
  • různorodé společné hry a skupinové aktivity (námětové hry, dramatizace, konstruktivní a výtvarné projekty apod.) umožňující dětem spolupodílet se na jejich průběhu i výsledcích
  • přípravy a realizace společných zábav a slavností (oslavy výročí, slavnosti v rámci zvyků a tradic, sportovní akce, kulturní programy apod.)
  • tvůrčí činnosti slovesné, literární, dramatické, výtvarné, hudební, hudebně pohybové, dramatické apod. podněcující tvořivost a nápaditost dítěte, estetické vnímání i vyjadřování a tříbení vkusu
  • receptivní slovesné, literární, výtvarné či dramatické činnosti (poslech pohádek, příběhů, veršů, hudebních skladeb a písní, sledování dramatizací, divadelních scének)
  • hry a aktivity na téma dopravy, cvičení bezpečného chování v dopravních situacích, kterých se dítě běžně účastní, praktický nácvik bezpečného chování v některých dalších situacích, které mohou nastat
  • praktické užívání technických přístrojů, hraček a dalších předmětů a pomůcek, se kterými se dítě běžně setkává
  • přirozené i zprostředkované poznávání přírodního okolí, sledování rozmanitostí a změn v přírodě (živá i neživá příroda, přírodní jevy a děje, rostliny, živočichové, krajina a její ráz, podnebí, počasí, ovzduší, roční období)

 Co dítě dokáže:

  • ovládat koordinaci ruky a oka, zvládat jemnou motoriku (zacházet s předměty denní potřeby, s drobnými pomůckami, s nástroji, náčiním a materiálem, zacházet s grafickým a výtvarným materiálem, např. s tužkami, barvami, nůžkami, papírem, modelovací hmotou, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji apod.)
  • zvládat sebeobsluhu, uplatňovat základní kulturně hygienické a zdravotně preventivní návyky (starat se o osobní hygienu, přijímat stravu a tekutinu, umět stolovat, postarat se o sebe a své osobní věci, oblékat se, svlékat, obouvat apod.)
  • zvládat jednoduchou obsluhu a pracovní úkony (postarat se o hračky, pomůcky, uklidit
    po sobě, udržovat pořádek, zvládat jednoduché úklidové práce, práce na zahradě apod.)
  • domluvit se slovy i gesty, improvizovat
  • porozumět slyšenému (zachytit hlavní myšlenku příběhu, sledovat děj a zopakovat jej
    ve správných větách)
  • formulovat otázky, odpovídat, hodnotit slovní výkony, slovně reagovat
  • učit se nová slova a aktivně je používat (ptát se na slova, kterým nerozumí)
  • přemýšlet, vést jednoduché úvahy a také vyjádřit to, o čem přemýšlí a uvažuje
  • zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité (odhalovat podstatné znaky, vlastnosti předmětů, nacházet společné znaky, podobu a rozdíl, charakteristické rysy předmětů či jevů a vzájemné souvislosti mezi nimi)
  • vnímat, že je zajímavé dozvídat se nové věci, využívat zkušenosti k učení
  • ve známých a opakujících se situacích a v situacích, kterým rozumí, ovládat svoje city
    a přizpůsobovat jim své chování
  • vyjadřovat souhlas i nesouhlas, říci „ne“ v situacích, které to vyžadují (v ohrožujících, nebezpečných či neznámých situacích), odmítnout se podílet na nedovolených či zakázaných činnostech apod.
  • uvědomovat si své možnosti i limity (své silné i slabé stránky)
  • přijímat pozitivní ocenění i svůj případný neúspěch a vyrovnat se s ním, učit se hodnotit svoje osobní pokroky
  • přirozeně a bez zábran komunikovat s druhým dítětem, navazovat a udržovat dětská přátelství
  • odmítnout komunikaci, která je mu nepříjemná
  • uvědomovat si svá práva ve vztahu k druhému, přiznávat stejná práva druhým a respektovat je
  • chápat, že všichni lidé (děti) mají stejnou hodnotu, přestože je každý jiný (jinak vypadá, jinak se chová, něco jiného umí či neumí apod.), že osobní, resp. osobnostní odlišnosti jsou přirozené
  • porozumět běžným neverbálním projevům citových prožitků a nálad druhých
  • adaptovat se na život ve škole, aktivně zvládat požadavky plynoucí z prostředí školy i jeho běžných proměn (vnímat základní pravidla jednání ve skupině, podílet se na nich a řídit
    se jimi, podřídit se rozhodnutí skupiny, přizpůsobit se společnému programu, spolupracovat, přijímat autoritu) a spoluvytvářet v tomto společenství prostředí pohody
  • vyjednávat s dětmi i dospělými ve svém okolí, domluvit se na společném řešení
    (v jednoduchých situacích samostatně, jinak s pomocí)
  • utvořit si základní dětskou představu o pravidlech chování a společenských normách, co je v souladu s nimi a co proti nim a ve vývojově odpovídajících situacích se podle této představy chovat (doma, v mateřské škole i na veřejnosti)
  • osvojovat si elementární poznatky o okolním prostředí, které jsou dítěti blízké, pro ně smysluplné a přínosné, zajímavé a jemu pochopitelné a využitelné pro další učení a životní praxi
  • mít povědomí o širším společenském, věcném, přírodním, kulturním i technickém prostředí
    i jeho dění v rozsahu praktických zkušeností a dostupných praktických ukázek v okolí dítěte
  • vnímat, že svět má svůj řád, že je rozmanitý a pozoruhodný, nekonečně pestrý a různorodý – jak svět přírody, tak i svět lidí (mít elementární povědomí o existenci různých národů a kultur, různých zemích, o planetě Zemi, vesmíru apod.) 

Co sledujeme a eliminujeme:

  • neznalost zdravotního stavu a zdravotních problémů dítěte
  • omezování spontánních pohybových aktivit, nepravidelná, málo rozmanitá či jednostranná nabídka pohybových činností
  • absence či nedostatek řízených pohybových aktivit vedoucích k osvojení nových pohybových dovedností
  • špatný jazykový vzor
  • vytváření komunikativních zábran (necitlivé donucování dítěte k hovoru, nerespektování dětského ostychu vedoucí k úzkosti a strachu dítěte)
  • příliš racionální, hotový a uzavřený výklad světa
  • omezený prostor pro vyjádření a uplatnění představivosti a mimoracionálního poznávání
  • převažující důraz na pamětní učení a mechanickou reprodukci, málo názornosti i prostoru
    pro rozvoj fantazie
  • nedostatečné uznání a oceňování úsilí či úspěchu dítěte
  • jednání, které dítě pociťuje jako křivdu a vnímá jako násilí
  • spěch a nervozita, omezování možností dítěte dokončovat činnost v individuálním tempu, nevhodné zásahy a přerušování činností dětí dospělými
  • příliš ochranářské či příliš nevšímavé prostředí
  • autoritativní vedení, direktivní zacházení s dítětem
  • manipulace dítěte tzv. pozitivními prostředky (citovými prostředky, chválením bez opodstatnění)
  • nedůstojné jednání, zesměšňování, ponižování
  • zvýhodňování a znevýhodňování některých dětí ve skupině
  • schematické mravní hodnocení bez možnosti dítěte vyjádřit vlastní úsudek
  • nedostatek příležitostí k nápravě jednání, které bylo proti pravidlům
  • ironizování a znevažování úsilí dítěte
  • výběr a nabídka témat, která jsou životu dítěte příliš vzdálená, pro jeho vnímání a chápání náročná, která přesahují přirozenou zkušenost dítěte a nejsou pro dítě prakticky využitelná
  • užívání abstraktních pojmů, předávání „hotových“ poznatků
  • převaha zprostředkovaného poznávání světa (obraz, film)
  • nedostatek pozornosti prevenci vlivů prostředí, které mohou být pro dítě nezdravé a nebezpečné

 

Vzdělávací blok Léto:

„Slunce láká k cestování, těšíme se na poznání“

 1.5.2025 – 30.6.2025

 

Charakteristika období:

V tomto období se děti obou tříd dobře znají, utužují se dětská přátelství, většina dětí respektuje základní společenská pravidla vzájemného soužití. Převážná většina činností a vzdělávacích aktivit je přenesena na školní zahradu nebo do okolní přírody.

Toto období je časem opakování znalostí a dovedností, které děti v průběhu roku získaly, ale také loučení s budoucími školáky. Pro odcházející děti končí bezstarostné období her a nastává nová etapa formy vzdělávání v jejich životě.

 Nabídka témat:

  • Sluníčko nás hladí, léto k dětem rádo chodí
  • Čáry, máry, ententýky, poletíme do Afriky
  • Cestování, to nás baví, o prázdninách se to slaví!
  • Do balónu se se posadíme a kolem Austrálie poletíme
  • Klokani, klokani, jsou nadaní skokani
  • Přidržte si čepice, hop!...a už jsme v Africe
  • Letí, letí pusinka, dostane jí maminka
  • Hory, louky či pouště písečné
  • Všichni táhneme za jeden provaz
  • Cesta kolem světových oceánů
  • Dobrodružství na lví skále
  • Ochutnáme svět
  • Lev, slon a žirafa jdou, africké léto - dobrodružství jsou
  • Tarbíci a marabu hrají spolu na babu
  • Školní rok se rychle krátí, prázdniny jsou na dosah, dočkáme se odpočinku,budeme hodně cestovat 
  • Přeplaveme řeku Nil, pozor je tam krokodýl
  • Ententýky, kokos, fíky, poletíme do Afriky
  • V Austrálii, tam to žije, klokan pořád poskakuje
  • Pouští táhnou velbloudi, k pyramidám zabloudí
  • Indiánské léto – co vyprávělo teepee
  • Dobré ráno, dobrý den, na výlet my pojedem
  • Čáry, máry ententýky, poletíme do Afriky
  • Autobusem na výlet k vodě
  • Letadlem za sluníčkem“
  • Řeky, moře, oceány, proplujete spolu s námi
  • V zoologické zahradě, nehlaďte lva po bradě
  • Když nevíte co a jak, vyražte si na kajak
  • Svátek slaví všechny děti, s jakoukoliv barvou pleti
  • Co si brouká letní louka
  • Jaro, léto, podzim, zima, ve školce nám bylo prima
  • Nádech, výdech, hop a skok, to byl děti skvělý rok!
  • Se školkou se loučíme, co nás čeká nevíme
  • Naše školka už šla spát, teď si budu doma hrát

Sportovní obsah: příloha č.4

  • Sport téma: „Sportování to nás baví – Letní olympijské hry“ spojené se Dnem dětí 12. – 16. 5. 2025
  • Pavilon A, B zajišťuje Žlutá třída
  • Pavilon C, D zajišťuje Oranžová třída
  • Sportohraní doubraveckých mateřských škol – 22. 5. 2025 - zajišťují metodici TV

 Spolupráce s rodinou: 

  • Akademie MŠ – 13. 6. 2025
  • Loučení s předškoláky – fialová, oranžová, hnědá
  • Vítání školáčků – zajištění akce 26. 6. 2025

 Co podporujeme:

  • osvojení si poznatků a dovedností důležitých k podpoře zdraví, bezpečí, osobní pohody i pohody prostředí
  • vytváření zdravých životních návyků a postojů jako základů zdravého životního stylu
  • vytváření základů pro práci s informacemi
  • získání schopnosti záměrně řídit svoje chování a ovlivňovat vlastní situaci
  • osvojení si poznatků a dovedností potřebných k vykonávání jednoduchých činností v péči o okolí při spoluvytváření zdravého a bezpečného prostředí a k ochraně dítěte před jeho nebezpečnými vlivy
  • rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách

Co nabízíme

  • činnosti zaměřené k poznávání lidského těla a jeho částí
  • příležitosti a činnosti směřující k ochraně zdraví, osobního bezpečí a vytváření zdravých životních návyků
  • činnosti relaxační a odpočinkové, zajišťující zdravou atmosféru a pohodu prostředí
  • příležitosti a činnosti směřující k prevenci úrazů (hrozících při hrách, pohybových činnostech a dopravních situacích, při setkávání s cizími lidmi), k prevenci nemoci, nezdravých návyků a závislostí
  • vyprávění toho, co dítě slyšelo nebo co zhlédlo
  • přednes, recitace, dramatizace, zpěv
  • grafické napodobování symbolů, tvarů, čísel, písmen
  • činnosti zaměřené na poznávání jednoduchých obrazně znakových systémů (písmena, číslice, piktogramy, značky, symboly, obrazce)
  • hry a praktické úkony procvičující orientaci v prostoru i v rovině
  • činnosti zaměřené na seznamování se s elementárními číselnými a matematickými pojmy jejich symbolikou (číselná řada, číslice, základní geometrické tvary, množství apod.) a jejich smysluplnou praktickou aplikaci
  • činnosti zasvěcující dítě do časových pojmů a vztahů souvisejících s denním řádem, běžnými proměnami a vývojem a přibližující dítěti přirozené časové i logické posloupnosti dějů, příběhů, událostí apod.
  • výlety do okolí (do přírody, návštěvy dětských kulturních akcí apod.)
  • činnosti zaměřené k poznávání různých lidských vlastností; záměrné pozorování, čím se lidé mezi sebou liší (fyzické i psychické vlastnosti, dovednosti, schopnosti, city, vlastnosti dané pohlavními rozdíly, věkem, zeměpisným místem narození, jazykem) a v čem jsou si podobní
  • dramatické činnosti (předvádění a napodobování různých typů chování člověka v různých situacích), mimické vyjadřování nálad (úsměv, pláč, hněv, zloba, údiv, vážnost apod.)
  • činnosti vedoucí dítě k identifikaci sebe sama a k odlišení od ostatních
  • ekologicky motivované herní aktivity (eko hry)
  • smysluplné činnosti přispívající k péči o životní prostředí a okolní krajinu, pracovní činnosti, pěstitelské a chovatelské činnosti, činnosti zaměřené k péči o školní prostředí, školní zahradu a blízké okolí

Co dítě dokáže:

  • mít povědomí o významu péče o čistotu a zdraví, o významu aktivního pohybu a zdravé výživy
  • mít povědomí o některých způsobech ochrany osobního zdraví a bezpečí a o tom, kde v případě potřeby hledat pomoc (kam se obrátit, koho přivolat, jakým způsobem apod.)
  • zacházet s běžnými předměty denní potřeby, hračkami, pomůckami, drobnými nástroji, sportovním náčiním a nářadím, výtvarnými pomůckami a materiály, jednoduchými hudebními nástroji, běžnými pracovními pomůckami
  • poznat a vymyslet jednoduchá synonyma, homonyma a antonyma
  • rozlišovat některé obrazné symboly (piktogramy, orientační a dopravní značky, označení nebezpečí apod.) a porozumět jejich významu i jejich komunikativní funkci
  • sledovat očima zleva doprava
  • poznat některá písmena a číslice, popř. slova
  • poznat napsané své jméno
  • projevovat zájem o knížky, soustředěně poslouchat četbu, hudbu, sledovat divadlo, film, užívat telefon
  • učit se nazpaměť krátké texty, vědomě si je zapamatovat a vybavit
  • řešit problémy, úkoly a situace, myslet kreativně, předkládat „nápady“
  • nalézat nová řešení nebo alternativní k běžným
  • vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech (konstruktivních, výtvarných, hudebních, pohybových či dramatických) i ve slovních výpovědích k nim
  • vnímat, že svět má svůj řád, že je rozmanitý a pozoruhodný, nekonečně pestrý a různorodý – jak svět přírody, tak i svět lidí (mít elementární povědomí o existenci různých národů a kultur, různých zemích, o planetě Zemi, vesmíru apod.)
  • všímat si změn a dění v nejbližším okolí
  • porozumět, že změny jsou přirozené a samozřejmé (všechno kolem se mění, vyvíjí, pohybuje a proměňuje) a že s těmito změnami je třeba v životě počítat, přizpůsobovat se běžně proměnlivým okolnostem doma i v mateřské škole 

Co sledujeme a eliminujeme:

  • nevhodné vzory chování dospělých v prostředí mateřské školy
  • nedostatečně připravené prostředí, nedostatečné vybavení náčiním, nářadím, popř. nedostatečné využívání vybavení a dalších možností apod.
  • omezený přístup ke knížkám
  • nedostatek porozumění a ocenění úspěchu či úsilí
  • nedostatek času a prostředků pro spontánní hru, k jejímu rozvinutí a dokončení
  • špatný příklad dospělých (chování ohrožující životní prostředí, neekologické postoje, xenofobní chování, lhostejnost k problémům kolem sebe a neochota podílet se na jejich řešení)
  • uzavřenost školy a jejího vzdělávacího programu vůči existujícím problémům a aktuálnímu dění

 

Vzdělávací blok Prázdniny:

„Ať žijí prázdniny“

1.7.2025 - 31.8.2025

Sportovní obsah:

  • Jízda na koloběžkách, kolech v areálu MŠ i v parku Na Homolce
  • Vycházky do okolí školky – k řece, do Špitálského lesa, do parku „Na Homolce“, pozorování přírody fauny i flóry – pokusnictví, pozorování přes mikroskop, dalekohledem….
  • Cestování – autobusem na přírodní koupaliště „Hradiště“, výšlap do přírodního areálu Lobezské vodní plochy, cesta autobusem do centra města „Náplavka“ u řeky
  • Sprchování a hry s vodou na školní zahradě – mlhoviště

 Další hry a činnosti:

  • Hry na mimořádně vybaveném pískovišti – stavby, doplňky
  • Pěstitelství – voňavá zahrádka, bylinky, maliníky, slunečnice květiny, zalévání, plení, pěstební práce, péče o zvířata – voda
  • Vaření – zeleninové a ovocné saláty – samovýroba
  • Zahradní slavnosti – příprava občerstvení „Co dům dal“
  • Barvení triček – výroba „ze starého nové“

Vytyčené cíle plněné prostřednictvím kulturních, společenských poznávacích akcí      

Rozvíjet řečové schopnosti a jazykové receptivní dovednosti

  • vnímání, poslech, porozumění divadelní řeči, recitaci, čtenému textu, zpívanému textu…
  • produktivní jazykové dovednosti – vytváření nových pojmů, rozvoj slovní zásoby jako základu pro postupné plynulé a kultivované vyjadřování

Rozvíjení a zpřesňování smyslového vnímání, rozvíjet u dětí paměť, pozornost, představivost, fantazii

  • na základě zpřesňování a kultivace smyslového vnímání rozvíjet dále u dětí pozornost, paměť a podporovat dětskou představivost a fantazii 

Rozvíjet a usměrňovat u dětí estetické vnímání, cítění a prožívání

  • Na základě vnitřního prožívání, vnímání a cítění podněcovat u dětí potřebu své pocity, dojmy a prožitky vyjádřit / dle individuálních schopností, potřeb/

Rozvíjení schopností a dovedností důležitých pro navazování a rozvíjení vztahů dítěte k druhým lidem                           

  • rozvíjet sociální citlivost, vnímavost, toleranci, prosociální postoje, chování             

Postupné seznamování s kulturními žánry

  • dramatický, slovesný, hudební, výtvarný
  • na základě osobního poznávání a prožívání rozvíjení estetického vztahu ke kultuře a umění
  • Vést děti k postupnému osvojování poznatků o světě a životě užitečných pro vytváření
  • elementárního povědomí o přírodním, kulturním, technickém prostředí a jeho rozmanitostech
  • děti se učí těšit se z hezkých zážitků z přírodních, kulturních krás, ze setkání s uměním, s technickým prostředím
  • dokážou se soustředit, udržet pozornost, získávat zájem o kulturní a přírodní dění
  • učí se zachytit své prožitky slovně, výtvarně, pohybově, dramatickou improvizací, učí se společenským návykům, učí se hodnotit, srovnávat, vyjadřovat své názory, být tolerantní k postojům a názorům druhého, učí se své názory obhájit

 

Oddíl výchovy a vzdělávání dětí mladších tří let:


Dítě a jeho tělo

Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje):

  • uvědomění si vlastního těla
  • rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky (koordinace a rozsah pohybu, dýchání, koordinace ruky a oka apod.), ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí

Podpora přirozené snahy dítěte k pohybu

  • rozvoj a užívání všech smyslů
  • rozvoj fyzické i psychické zdatnosti
  • osvojení si věku přiměřených praktických dovedností

Rozvoj snahy dítěte o samostatnost při manipulaci a experimentaci s hračkami a předměty, se kterými přichází do styku; samostatnosti u jídla (uklízet po sobě, jíst lžící, pít z hrnečku, neznečišťovat svévolně stůl, nesahat rukou do jídla); při mytí (namydlit se a opláchnout si ruce, samostatně si dojít na záchod); samostatného používání kapesníku; samostatného svlékání a oblékání některých části oděvu (kalhoty, ponožky), samostatného vyzouvání a obouvání, uklízení oblečení na vyhrazené místo.

  • osvojení si poznatků o těle a jeho zdraví, o pohybových činnostech a jejich kvalitě
  • osvojení si poznatků a dovedností důležitých k podpoře zdraví, bezpečí, osobní pohody i pohody prostředí
  • vytváření zdravých životních návyků a postojů jako základů zdravého životního stylu

Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí):

  • Lokomoční pohybové činnosti (chůze, běh, skoky a poskoky, lezení), nelokomoční pohybové činnosti (změny poloh a pohybů těla na místě) a jiné činnosti (základní gymnastika, turistika, sezónní činnosti, míčové hry apod.)
  • Činnosti vedoucí ke zdokonalování chůze (chůze v tempu udávaném bicím nástrojem, při říkadle; slalom, překračování nízkých překážek); chůze po schodech nahoru bez držení; běhu (maximální doba běhu 20 vteřin; běh na smluvený signál); skoků a poskoků (přeskakování: např. lana ležícího na zemi, skákání snožmo, skoky ve dřepu (žába), skoky z nohy na nohu, skákání na měkkou podložku (z výšky i z dálky); natahování se pro různé předměty; přelézání, podlézání a lezení na žebřík/žebřiny s oporou; válení sudů; kolébka (předchází kotoulu); chůze po kladině; výstup na překážku a sestup z překážky; houpání na laně (za ruce a nohy); podávání a házení lehkých předmětů (přehazování papírových koulí přes lano, předávání míčků z ruky do ruky, hody míčem o zeď/zem, házení kroužků a míčků do koše umístěného nad hlavou dítěte (trénink házení horním obloukem); posílání předmětů.
  • Manipulační činnosti a jednoduché úkony s předměty, pomůckami, nástroji, náčiním, materiálem; činnosti seznamující děti s věcmi, které je obklopují a jejich praktickým používáním bez držení; běhu (maximální doba běhu 20 vteřin; běh na smluvený signál); skoků a poskoků (přeskakování: např. lana ležícího na zemi, skákání snožmo, skoky ve dřepu (žába), skoky z nohy na nohu, skákání na měkkou podložku (z výšky i z dálky); natahování se pro různé předměty; přelézání, podlézání a lezení na žebřík/žebřiny s oporou; válení sudů; kolébka (předchází kotoulu); chůze po kladině; výstup na překážku a sestup z překážky; houpání na laně (za ruce a nohy); podávání a házení lehkých předmětů (přehazování papírových koulí přes lano, předávání míčků z ruky do ruky, hody míčem o zeď/zem, házení kroužků a míčků do koše umístěného nad hlavou dítěte (trénink házení horním obloukem); posílání předmětů.
  • Manipulační činnosti a jednoduché úkony s předměty, pomůckami, nástroji, náčiním, materiálem; činnosti seznamující děti s věcmi, které je obklopují a jejich praktickým používáním
  • Stavění složitějších a členitějších staveb z různého materiálu podle naznačovaného záměru i podle vlastní fantazie; seznamování se a hra s různým materiálem (písek, voda – přelévání, tráva, listí, dřívka, kameny, plastelína, papír – trhání, skládání, nalepování, korálky – navlékání).
  • Zdravotně zaměřené činnosti (vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová, relaxační cvičení)
  • Zdravotní cviky: předklon a záklon hlavy, otáčení hlavy za hračkou; v lehu na zádech přitisknout bedra a ramena k zemi, jízda na kole v lehu na zádech; napodobení ptáka, stříšky; prohýbání páteře ve vzporu klečmo (kočička); protahování paží, krčení, protřepávání; pérování v kolenou).
  • Smyslové a psychomotorické hry, konstruktivní a grafické činnosti, hudební a hudebně pohybové hry a činnosti
  • Zařazovat jednoduché rytmické pohyby paží, nohou, tleskání, podupy, kroky a poskoky na místě i z místa (spojení s básničkou, písničkou); taneční improvizace na dětskou hudbu; jednoduché tanečky; cval vpřed (koník); hra na dětské (popř. Orffovy) hudební nástroje; rozvíjení sluchové citlivosti na zvucích hudební i nehudební povahy; poznávání některých hudebních nástrojů (i podle zvuku); poznávání rozdílů ve výšce a síle tónů; poznávání písní podle melodie; zařazování hry na nástroje do příběhů, zpívat písně malého rozsahu; spojování zpěvu s rytmickým doprovodem; zařazování říkadel a popěvků i do mimohudebních činností; hrát s dětmi jednoduché pohybové hry.
  • jednoduché pracovní a sebeobslužné činnosti v oblasti osobní hygieny, stolování, oblékání, úklidu, úpravy prostředí apod.
  • činnosti zaměřené k poznávání lidského těla a jeho částí
  • příležitosti a činnosti směřující k ochraně zdraví, osobního bezpečí a vytváření zdravých životních návyků
  • činnosti relaxační a odpočinkové, zajišťující zdravou atmosféru a pohodu prostředí
  • příležitosti a činnosti směřující k prevenci úrazů (hrozících při hrách, pohybových činnostech a dopravních situacích, při setkávání s cizími lidmi), k prevenci nemoci, nezdravých návyků a závislostí

Očekávané výstupy (co dítě zpravidla dokáže ve třech letech):

  • chůze do schodů i ze schodů
  • překonávání vzdálenosti skokem (již dříve skok na místě, z malé výšky)
  • jízda na tříkolce
  • stoj na jedné noze
  • navlékání korálků
  • napodobování vertikální, horizontální a kruhové čáry při kresbě
  • jíst lžící (nepřevracet ji, nebryndat)
  • převléknout se, rozepínat knoflíky
  • samostatně použít toaletu, umýt si ruce

Dítě ve třech letech zná a pojmenuje viditelné části těla, projevuje samostatnost a vynalézavost v sebeobsluze, samostatně se umývá v závislosti na režimu dne.

Dítě a jeho psychika

Jazyk a řeč

Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje):

  • rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností receptivních (vnímání, naslouchání, porozumění) i produktivních (výslovnosti, vytváření pojmů, mluvního projevu, vyjadřování)
  • rozvoj komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projevu
  • Rozšiřování slovní zásoby, rozvoj srozumitelného řečového projevu i ve víceslovných větách.
  • osvojení si některých poznatků a dovedností, které předcházejí čtení i psaní, rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka i další formy sdělení verbální i neverbální (výtvarné, hudební, pohybové, dramatické) 

Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí):

  • artikulační, řečové, sluchové a rytmické hry, hry se slovy, slovní hádanky, vokální činnosti
  • společné diskuse, rozhovory, individuální a skupinová konverzace (vyprávění zážitků, příběhů, vyprávění podle skutečnosti i podle obrazového materiálu, podle vlastní fantazie, sdělování slyšeného druhým apod.)
  • nechat děti sdělovat své zážitky a přání; vést je soustavně k řečovému projevu v rozmanitých situacích, vést s dítětem individuální konverzaci, podporovat porozumění hovorové řeči; být kvalitním mluvním vzorem pro pomoc při rozšiřování slovní zásoby a používání různých slovních druhů, dbát na gramatickou správnost, zřetelnost, přiměřenost obsahu, tón a tempo vlastní řeči.
  • komentování zážitků a aktivit, vyřizování vzkazů a zpráv označovat každodenní okolní skutečnosti, činnosti, vlastnosti a jednoduché vztahy
  • učit děti vyřídit jednoduché vzkazy - samostatný slovní projev na určité téma
  • vést děti k tomu, aby se vyjadřovali více slovy než gesty, aby použily jednoduchých vět.
  • poslech čtených či vyprávěných pohádek a příběhů, sledování filmových a divadelních pohádek a příběhů
  • vyprávět dětem přiměřeně jednoduché příběhy a pohádky, podporovat děti ve sledování děje jednoduché scénky, učit je rozumět jednoduchému vyprávění ilustrovanému obrázky.
  • vyprávění toho, co dítě slyšelo nebo co shlédlo
  • nechat dítě vypravovat o tom, co vidí kolem sebe, o svých zážitcích, pokusit se reprodukovat krátkou pohádku.
  • přednes, recitace, dramatizace, zpěv
  • podněcovat děti k reprodukování krátkých říkanek.
  • grafické napodobování symbolů, tvarů, čísel, písmen
  • prohlížení a „čtení“ knížek
  • hry a činnosti zaměřené k poznávání a rozlišování zvuků, užívání gest
  • činnosti a příležitosti seznamující děti s různými sdělovacími prostředky (noviny, časopisy, knihy, audiovizuální technika)

Očekávané výstupy (co dítě zpravidla dokáže ve třech letech):

  • reprodukovat krátké říkanky, básničky (zapamatuje si je)
  • sestavit větu (minimálně o třech slovech)
  • vyprávět jednoduchý příběh, který vícekrát slyšelo 

Poznávací schopnosti a funkce, představivost a fantazie, myšlenkové operace 

Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje):

  • rozvoj, zpřesňování a kultivace smyslového vnímání, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně-logickému (pojmovému), rozvoj paměti a pozornosti, přechod od bezděčných forem těchto funkcí k úmyslným, rozvoj a kultivace představivosti a fantazie
  • Slovní označování toho vidí na obrázku; rozvoj paměti, představivosti, myšlení – třídění, srovnávání, stavění; udržování potřebného sledu činností a chápání jejich souvislostí v napodobivé hře.
  • rozvoj tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů, tvořivého sebevyjádření)
  • posilování přirozených poznávacích citů (zvídavosti, zájmu, radosti z objevování apod.)
  • vytváření pozitivního vztahu k intelektuálním činnostem a k učení, podpora a rozvoj zájmu o učení
  • osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci (abeceda, čísla)
  • vytváření základů pro práci s informacemi

Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí):

  • přímé pozorování přírodních, kulturních i technických objektů i jevů v okolí dítěte, rozhovor o výsledku pozorování
  • záměrné pozorování běžných objektů a předmětů, určování a pojmenovávání jejich vlastností (velikost, barva, tvar, materiál, dotek, chuť, vůně, zvuky), jejich charakteristických znaků a funkcí
  • motivovaná manipulace s předměty, zkoumání jejich vlastností
  • konkrétní operace s materiálem (třídění, přiřazování, uspořádání, odhad, porovnávání apod.)
  • spontánní hra, volné hry a experimenty s materiálem a předměty
  • smyslové hry, nejrůznější činnosti zaměřené na rozvoj a cvičení postřehu a vnímání, zrakové a sluchové paměti, koncentrace pozornosti apod.
  • námětové hry a činnosti
  • hry nejrůznějšího zaměření podporující tvořivost, představivost a fantazii (kognitivní, imaginativní, výtvarné, konstruktivní, hudební, taneční či dramatické aktivity)
  • řešení myšlenkových i praktických problémů, hledání různých možností a variant
  • hry a činnosti zaměřené ke cvičení různých forem paměti (mechanické a logické, obrazné a pojmové)
  • Cvičení paměti při běžných činnostech i během hry.
  • činnosti zaměřené k vytváření (chápání) pojmů a osvojování poznatků (vysvětlování, objasňování, odpovědi na otázky, práce s knihou, s obrazovým materiálem, s médii apod.)
  • činnosti zaměřené na poznávání jednoduchých obrazně znakových systémů (písmena, číslice, piktogramy, značky, symboly, obrazce)
  • hry a praktické úkony procvičující orientaci v prostoru i v rovině
  • činnosti zaměřené k seznamování se s elementárními číselnými a matematickými pojmy a jejich symbolikou (číselná řada, číslice, základní geometrické tvary, množství apod.) a jejich smysluplné praktické aplikaci
  • činnosti zasvěcující dítě do časových pojmů a vztahů souvisejících s denním řádem, běžnými proměnami a vývojem a přibližující dítěti přirozené časové i logické posloupnosti dějů, příběhů, událostí apod.

Očekávané výstupy (co dítě zpravidla dokáže ve třech letech):

  • chápe pojmy (např. slovo pes neoznačuje jednoho konkrétního psa)
  • chápe, že pomocí obrátku může vyjádřit něco konkrétního
  • rozlišovat v množině maximálně 4 prvků (když předmět zmizí, hledá jej)
  • rozlišuje barvy
  • dokáže formulovat svou představu o tom, na co si bude hrát.

Sebepojetí, city a vůle 

Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje):

  • poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů ve vztahu k sobě (uvědomění si vlastní identity, získání sebevědomí, sebedůvěry, osobní spokojenosti)
  • rozvíjet u dětí pocity jistoty, sebevědomí; vytvářet podmínky pro rozvoj aktivity a samostatného projevu dětí.
  • získání relativní citové samostatnosti
  • Rozvoj vlastností dítěte během hry i běžných činností.
  • rozvoj schopnosti sebeovládání
  • rozvoj schopnosti citové vztahy vytvářet, rozvíjet je a city plně prožívat
  • rozvoj poznatků, schopností a dovedností umožňujících pocity, získané dojmy a prožitky vyjádřit
  • rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání
  • Při každé možné příležitosti poskytovat nápadné a citově přitažlivé poučení (rozvíjet poznatky a zkušenosti);
  • utvářet počátky mravního vědomí.
  • získání schopnosti záměrně řídit svoje chování a ovlivňovat vlastní situaci
  • Rozvíjet pocit samostatnosti a snahu dosáhnout určitého cíle; vést děti k dokončení hry; rozvíjet vytrvalost, snahu napodobit a dokončit činnost; rozvíjet prvky cílevědomosti ve hře (zvláště v konstruktivní a napodobivé); předcházet pocitům strachu a vést děti k jejich překonávání; vytvářet předpoklady pro posilování soustředěnosti dítěte na určitou činnost; rozvíjet pocit uspokojení z výsledků vlastní činnost. 

Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí):

  • spontánní hra
  • Povzbuzovat děti pro zaujaté, samostatné činnosti; vést děti k samostatnější volbě námětu hry.
  • činnosti zajišťující spokojenost a radost, činnosti vyvolávající veselí a pohodu
  • činnosti přiměřené sílám a schopnostem dítěte a úkoly s viditelným cílem a výsledkem, v nichž může být dítě úspěšné
  • činnosti nejrůznějšího zaměření vyžadující (umožňující) samostatné vystupování, vyjadřování, obhajování vlastních názorů, rozhodování a sebehodnocení
  • příležitosti a hry pro rozvoj vůle, vytrvalosti a sebeovládání
  • cvičení organizačních dovedností
  • estetické a tvůrčí aktivity (slovesné, výtvarné, dramatické, literární, hudební, pohybové a další)
  • sledování pohádek a příběhů obohacujících citový život dítěte
  • cvičení v projevování citů (zvláště kladných), v sebekontrole a v sebeovládání (zvláště emocí záporných, např. hněvu, zlosti, úzkosti apod.)
  • hry na téma rodiny, přátelství apod.
  • výlety do okolí (do přírody, návštěvy dětských kulturních akcí apod.)
  • činnosti zaměřené k poznávání různých lidských vlastností; záměrné pozorování, čím se lidé mezi sebou liší (fyzické i psychické vlastnosti, dovednosti, schopnosti, city, vlastnosti dané pohlavními rozdíly, věkem, zeměpisným místem narození, jazykem) a v čem jsou si podobní
  • dramatické činnosti (předvádění a napodobování různých typů chování člověka v různých situacích), mimické vyjadřování nálad (úsměv, pláč, hněv, zlobu, údiv, vážnost apod.)
  • činnosti vedoucí dítě k identifikaci sebe sama a k odlišení od ostatních

Očekávané výstupy (co dítě zpravidla dokáže ve třech letech):

  • mluvit o sobě v první osobě
  • zná své jméno, pohlaví
  • dítě zná své jméno i příjmení, svou značku

Dítě a ten druhý

Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje):

  • seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému
  • prohlubovat osvojení nejjednodušších pravidel chování dětí v kolektivu; učit děti, co ruší soulad a pořádek při společném soužití; učit děti poprosit, poděkovat, pozdravit.
  • osvojení si elementárních poznatků, schopností a dovedností důležitých pro navazování a rozvíjení vztahů dítěte k druhým lidem
  • podporovat sympatie a kamarádské vztahy k druhým, učit děti udělat druhým radost; pomáhat navazovat sociální a citové kontakty s druhými dětmi; dávat dětem najevo svůj zájem, náklonnost, zúčastněnost; posilovat pocit bezpečí dítěte v kontaktu s pedagogem a ostatními dětmi.
  • posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním lidem (v rodině, v mateřské škole, v dětské herní skupině apod.)
  • rozvíjet u dětí pocit zodpovědnosti za druhé, ochotu pomoci; rozšiřovat a upevňovat citové vztahy dětí ke členům rodiny, podněcovat radost z opětovného setkání; podporovat u dětí rozvíjející se pocit sounáležitosti k rodině, vést s dětmi individuální rozhovory o členech rodiny; podporovat citový vztah k domovu a k mateřské škole; prohlubovat citové vztahy k dospělým i dětem (vyjadřovat je slovně).
  • vytváření prosociálních postojů (rozvoj sociální citlivosti, tolerance, respektu, přizpůsobivosti apod.)
  • podporovat rozvoj vyšších citů – soucit, snaha pomáhat druhým, podporovat děti v altruismu.
  • rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních
  • podporovat slovní komunikaci a domlouvání se s dětmi při hře i s dospělými.
  • rozvoj kooperativních dovedností
  • rozvíjení spolupráce a domlouvání s druhými.
  • ochrana osobního soukromí a bezpečí ve vztazích s druhými dětmi i dospělými

Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí):

  • běžné verbální i neverbální komunikační aktivity dítěte s druhým dítětem i s dospělým
  • Vést děti k dialogu při hrách.
  • sociální a interaktivní hry, hraní rolí, dramatické činnosti, hudební a hudebně pohybové hry, výtvarné hry a etudy
  • společenské hry, společné aktivity nejrůznějšího zaměření
  • kooperativní činnosti ve dvojicích, ve skupinkách
  • společná setkávání, povídání, sdílení a aktivní naslouchání druhému
  • aktivity podporující sbližování dětí
  • aktivity podporující uvědomování si vztahů mezi lidmi (kamarádství, přátelství, vztahy mezi oběma pohlavími, úcta ke stáří apod.)
  • hry, přirozené i modelové situace, při nichž se dítě učí přijímat a respektovat druhého
  • činnosti zaměřené na porozumění pravidlům vzájemného soužití a chování, spolupodílení se na jejich tvorbě
  • hry a činnosti, které vedou děti k ohleduplnosti k druhému, k ochotě rozdělit se s ním, půjčit hračku, střídat se, pomoci mu, ke schopnosti vyřešit vzájemný spor apod.
  • činnosti zaměřené na poznávání sociálního prostředí, v němž dítě žije – rodina (funkce rodiny, členové rodiny a vztahy mezi nimi, život v rodině, rodina ve světě zvířat) - mateřská škola (prostředí, vztahy mezi dětmi i dospělými, kamarádi)
  • hry a situace, kde se dítě učí chránit soukromí a bezpečí své i druhých
  • četba, vyprávění a poslech pohádek a příběhů s etickým obsahem a poučením

Očekávané výstupy (co dítě zpravidla dokáže ve třech letech):

  • půjčit druhému hračku
  • dítě by mělo znát jména ostatních dětí ve třídě; spolupracovat s druhými při rozvíjení námětových staveb.

Dítě a společnost 

Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje):

  • poznávání pravidel společenského soužití a jejich spoluvytváření v rámci přirozeného sociokulturního prostředí, porozumění základním projevům neverbální komunikace obvyklým v tomto prostředí
  • podporovat ukázněnost při hře, vycházce, pobytu venku; prohlubovat osvojení nejjednodušších pravidel chování dětí v kolektivu; učit děti, co ruší soulad a pořádek při společném soužití.
  • rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí (spolupracovat, spolupodílet se), přináležet k tomuto společenství (ke třídě, k rodině, k ostatním dětem) a vnímat a přijímat základní hodnoty v tomto společenství uznávané
  • rozvoj základních kulturně společenských postojů, návyků a dovedností dítěte, rozvoj schopnosti projevovat se autenticky, chovat se autonomně, prosociálně a aktivně se přizpůsobovat společenskému prostředí a zvládat jeho změny
  • Vést děti k uplatňování poznatků v jednotlivých hrách.
  • vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách
  • seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si základních poznatků o prostředí, v němž dítě žije
  • vytváření povědomí o existenci ostatních kultur a národností
  • vytvoření základů aktivních postojů ke světu, k životu, pozitivních vztahů ke kultuře a umění, rozvoj dovedností umožňujících tyto vztahy a postoje vyjadřovat a projevovat
  • rozvoj společenského i estetického vkusu 

Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí):

  • běžné každodenní setkávání s pozitivními vzory vztahů a chování
  • aktivity vhodné pro přirozenou adaptaci dítěte v prostředí mateřské školy
  • spoluvytváření přiměřeného množství jasných a smysluplných pravidel soužití ve třídě
  • různorodé společné hry a skupinové aktivity (námětové hry, dramatizace, konstruktivní a výtvarné projekty apod.) umožňující dětem spolupodílet se na jejich průběhu i výsledcích
  • přípravy a realizace společných zábav a slavností (oslavy výročí, slavnosti v rámci zvyků a tradic, sportovní akce, kulturní programy apod.)
  • navozovat radostnou náladu při přípravě svátků.
  • tvůrčí činnosti slovesné, literární, dramatické, výtvarné, hudební, hudebně pohybové, dramatické apod. podněcující tvořivost a nápaditost dítěte, estetické vnímání i vyjadřování a tříbení vkusu
  • podněcovat děti k pozorování, rozvoj spontánní tvořivosti, radost z tvoření a objevování, rozvíjení smyslu pro krásno, manuální motoriky; Propojování emoční sféry s výtvarným tvořením.
  • receptivní slovesné, literární, výtvarné či dramatické činnosti (poslech pohádek, příběhů, veršů, hudebních skladeb a písní, sledování dramatizací, divadelních scének)
  • setkávání se s literárním, dramatickým, výtvarným a hudebním uměním mimo mateřskou školu, návštěvy kulturních a uměleckých míst a akcí zajímavých pro předškolní dítě
  • hry zaměřené k poznávání a rozlišování různých společenských rolí (dítě, dospělý, rodič, učitelka, žák, role dané pohlavím, profesní role, herní role) a osvojování si rolí, do nichž se dítě přirozeně dostává
  • aktivity přibližující dítěti pravidla vzájemného styku (zdvořilost, ohleduplnost, tolerance, spolupráce) a mravní hodnoty (dobro, zlo, spravedlnost, pravda, upřímnost, otevřenost apod.) v jednání lidí
  • hry a praktické činnosti uvádějící dítě do světa lidí, jejich občanského života a práce (využívání praktických ukázek z okolí dítěte, tematické hry seznamující dítě s různými druhy zaměstnání, řemesel a povolání, s různými pracovními činnostmi a pracovními předměty, praktická manipulace s některými pomůckami a nástroji, provádění jednoduchých pracovních úkonů a činností apod.)
  • aktivity přibližující dítěti svět kultury a umění a umožňující mu poznat rozmanitost kultur (výtvarné, hudební a dramatické činnosti, sportovní aktivity, zábavy, účast dětí na kulturních akcích, návštěvy výstav, divadelních a filmových představení, využívání příležitostí seznamující dítě přirozeným způsobem s různými tradicemi a zvyky běžnými v jeho kulturním prostředí apod.)

Očekávané výstupy (co dítě zpravidla dokáže ve třech letech):

  • Znát některé lidské činnosti, poznat některá povolání, např. podle výrazného oblečení (požárník, lékař, policista)

Dítě a svět

Dílčí vzdělávací cíle (co pedagog u dítěte podporuje):

  • Seznamování s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, a vytváření pozitivního vztahu k němu
  • Zaměřovat pozornost dětí na vše zajímavé, co se kolem děje, povzbuzovat aktivitu dětí ve vyhledávání zajímavých objektů pro pozorování; umožňování kontakt s přírodou spojený s aktivním pohybem a hrami, vést děti ke sledování změn v přírodě
  • během roku, podněcovat používání přírodních materiálů při hře; učit dítě šetrně zacházet s hračkami, obrázky, knihami.
  • vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí, o jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách
  • poznávání jiných kultur
  • pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat, ale také poškozovat a ničit
  • osvojení si poznatků a dovedností potřebných k vykonávání jednoduchých činností v péči o okolí při spoluvytváření zdravého a bezpečného prostředí a k ochraně dítěte před jeho nebezpečnými vlivy
  • Vést děti k přiměřené opatrnosti.
  • rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách
  • rozvoj schopnosti přizpůsobovat se podmínkám vnějšího prostředí i jeho změnám
  • vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, s živou a neživou přírodou, lidmi, společností, planetou Zemí 

Vzdělávací nabídka (co pedagog dítěti nabízí):

  • přirozené pozorování blízkého prostředí a života v něm, okolní přírody, kulturních i technických objektů, vycházky do okolí, výlety
  • pojmenovávat, co k čemu slouží, vědět, co kam patří.
  • aktivity zaměřené k získávání praktické orientace v obci (vycházky do ulic, návštěvy obchodů, návštěvy důležitých institucí, budov a dalších pro dítě významných objektů)
  • sledování událostí v obci a účast na akcích, které jsou pro dítě zajímavé
  • poučení o možných nebezpečných situacích a dítěti dostupných způsobech, jak se chránit (dopravní situace, manipulace s některými předměty a přístroji, kontakt se zvířaty, léky, jedovaté rostliny, běžné chemické látky, technické přístroje, objekty a jevy, požár, povodeň a jiné nebezpečné situace a další nepříznivé přírodní a povětrnostní jevy), využívání praktických ukázek varujících dítě před nebezpečím
  • hry a aktivity na téma dopravy, cvičení bezpečného chování v dopravních situacích, kterých se dítě běžně účastní, praktický nácvik bezpečného chování v některých dalších situacích, které mohou nastat
  • praktické užívání technických přístrojů, hraček a dalších předmětů a pomůcek, se kterými se dítě běžně setkává
  • přirozené i zprostředkované poznávání přírodního okolí, sledování rozmanitostí a změn v přírodě (příroda živá i neživá, přírodní jevy a děje, rostliny, živočichové, krajina a její ráz, podnebí, počasí, ovzduší, roční období)
  • práce s literárními texty, s obrazovým materiálem, využívání encyklopedií a dalších médií
  • kognitivní činnosti (kladení otázek a hledání odpovědí, diskuse nad problémem, vyprávění, poslech, objevování)
  • podněcovat děti v konkrétních situacích ke smysluplným otázkám, učit děti odpovídat na přiměřené otázky.
  • praktické činnosti, na jejichž základě se dítě seznamuje s různými přírodními i umělými látkami a materiály ve svém okolí a jejichž prostřednictvím získává zkušenosti s jejich vlastnostmi (praktické pokusy, zkoumání, manipulace s různými materiály a surovinami)
  • využívání přirozených podnětů, situací a praktických ukázek v životě a okolí dítěte k seznamování dítěte s elementárními dítěti srozumitelnými reáliemi o naší republice
  • pozorování životních podmínek a stavu životního prostředí, poznávání ekosystémů (les, louka, rybník apod.)
  • ekologicky motivované hrové aktivity (eko hry)
  • smysluplné činnosti přispívající k péči o životní prostředí a okolní krajinu, pracovní činnosti, pěstitelské a chovatelské činnosti, činnosti zaměřené k péči o školní prostředí, školní zahradu a blízké okolí

Očekávané výstupy (co dítě zpravidla dokáže ve třech letech):

  • Dítě dokáže jmenovat každodenní činnosti a věci, předměty denní potřeby, základní druhy jídel; orientovat se v prostoru školky i na zahradě;
  • Zná stálé místo předmětů ve školce, které používá; znát běžné dopravní prostředky;
  • Má povědomí o běžných přírodních jevech (slunce, mraky, déšť, vítr, sníh, led…);
  • Má povědomí o nápadných přírodních proměnách v rámci změn ročních období;
  • Rozlišuje stromy, keře, květiny (ne však druhy); poznává a správně označí běžné druhy ovoce a zeleniny;
  • Pozná druhy zvířat;
  • Rozlišuje základní barvy, tvary, velikosti (třídí, až později pojmenovává);
  • Pozná objekty na obrázku;
  • Začíná chápat označení pro vztahy v prostoru (nahoře, dole, vedle, vpředu, vzadu);

 Příloha č.1 Plán kontrolní a hospitační činnosti ředitelky.

Úkol

ZÁŘÍ 2024

Zabezpečit uvádění začínajících pedagogických pracovníků do pedagogické praxe a jejich pracovní adaptaci (dokumentace školy, uvádějící učitel, hospitace,…)

Hospitace - začínající a noví učitelé

Hospitace - adaptace dětí na nové prostředí

ŘÍJEN 2024

Hospitace - kontrola přípravy na práci s dětmi, soulad výchovného a vzdělávacího působení učitelek

LISTOPAD 2024

Hospitace - kontrola věkové přiměřenosti při hodnocení a motivující hodnocení, respekt k individualitě žáků, hodnocení s individuálními možnostmi a pokrokem, dostatek zpětné vazby, toleranci k chybám a omylům

Hospitace - kontrola výchovy a vzdělávání

Hospitace - způsob získávání podkladů pro hodnocení dětí (soustavné diagnostické pozorování, sledování výkonu, analýza herních činností dítěte, rozhovor se zákonnými zástupci ohledně školní zralosti a školní připraven

PROSINEC 2024

Hospitace - kontrola výchovy a vzdělávání (ucelenost, přesnost a trvalost osvojených poznatků, schopnost uplatňovat osvojené poznatky, kvalita myšlení, samostatnost a tvořivost, výstižnost ústního projevu

LEDEN 2025

Hospitace - příznivé sociální klima, otevřenost a partnerství v komunikaci, úcta, tolerance, uznání, empatie, spolupráce a pomoc druhému, sounáležitost se třídou, školou, ochrana dětí před násilím, šikanou a dalšími patologickými jevy

ÚNOR 2025

Hospitace - kontrola výchovy a vzdělávání s převahou praktického zaměření (vztah k práci, k pracovnímu kolektivu a pracovním činnostem, osvojení praktických dovedností a návyků, využívání teoretických vědomostí v praktických činnostech, kvalita výsledků činností, organizace vlastní práce,…)

Hospitace - kontrola materiální podpory výuky (vhodnost vybavení a uspořádání učeben vzhledem k cílům výuky, účelnost využití pomůcek, učebnic, didaktické techniky, zapojení dětí do práce s učebními pomůckami)

BŘEZEN  -  2025

Hospitace - kontrola řídících pracovníků - metodici, organizační a pedagogické schopnosti, schopnost vytvářet motivující a zároveň náročné profesní klima, usilující o neustálý odborný a profesní růst, koncepční myšlení a styl práce, schopnost poradit

Hospitace - způsob hodnocení žáků se speciálními vzdělávacími potřebami – děti cizinci formy hodnocení, užití širšího slovního hodnocení, individuální přístup

Duben – květen  2025

Hospitace - kontrola výsledků výchovy a vzdělávání

Hospitace - kontrola výchovy a vzdělávání u dětí s OŠD a dětí v posledním roce docházky


 Příloha č.2

Školní poradenské pracoviště

Centrum podpory 54.mateřské školy Plzeň, Staniční 72, PO

Školní poradenské pracoviště – Centrum podpory (dále ŠPP - CP) je zřízeno k zajištění a realizaci výchovně vzdělávací koncepce mateřské školy. Tým odborníků poskytuje poradenské služby dle Vyhlášky 72/2005 Sb. ve znění pozdějších předpisů zákonným zástupcům dětí a pedagogům mateřské školy. Kromě toho se bude podílet na tvorbě a rozvoji výchovně vzdělávacího systému tak, aby se škola stala životaschopným a funkčním organismem, školou otevřenou, připravenou na novou kvalitu komunikace s rodiči, schopnou inspirovat pedagogické pracovníky k samostatnému a tvořivému jednání s vysokými nároky na kvalitu výchovy a vzdělání.

Zahájení činnosti : 1.9.2024

Schválení pedagogickou radou : 29.8.2024

Provozní doba :  ve školním roce od 1.9. do 30.6., ve 2 předem určených dnech v měsíci,  v době od 12:00 do 14:00 pro pedagogy, od 8:00 do 12:00 hodin pro rodiče dětí. Součástí je on-line poradna pro rodiče na webových stránkách mateřské školy.

Pracovníci ŠPP jsou přímo podřízeni řediteli školy. 

Poradenskými pracovníky školy jsou:

- vedoucí a koordinátor ŠPP – ředitel školy

- školní speciální pedagog (odborná podpora)

- školní psycholog (odborná podpora)

- výchovný poradce

-  metodik prevence

-  školní logoped

Strategický cíl:

Vytvořit funkční komunikační systém odborné podpory, který bude zabezpečovat nezbytné podmínky pro zajištění růstu kvality školy.

Koncepční cíle:

Zabezpečovat realizaci školního vzdělávacího programu (ŠVP) v souladu s jeho koncepčními a strategickými cíli na všech úrovních.

Ve spolupráci s vedením školy provádět pravidelnou, systematickou a pravdivou analýzu realizace ŠVP. Na jejím základě připravovat podněty pro jeho další zkvalitňování.

S využitím metod odborné podpory vytvořit pedagogickým pracovníkům prostor pro zajištění jejich „profesionálního bezpečí“, které je nutnou podmínkou pro uspokojení potřeb profesní, osobnostní a sociální jistoty.

Vytvořit otevřený prostor pro komunikaci a spolupráci mezi školou a veřejností, mezi učiteli a rodiči. Společné zaměření se na individuální schopnosti a potřeby dítěte je podstatou bezpečného prostředí pro jeho optimální rozvoj a zároveň základním pilířem primární prevence negativních jevů.

Ve spolupráci s vedením školy propracovat systém evaluace tak, aby se hodnotící kritéria opírala o uspokojování nejdůležitějších potřeb:

Děti potřebují podnětné prostředí a vstřícné zacházení, tj. potřebují zážitek z radosti poznávání, ze sociálních kontaktů.

Učitelé potřebují profesionální bezpečí a prostor pro tvořivost.

Rodiče potřebují školu, které budou důvěřovat, že dává jejich dítěti kvalitní výchovu a vzdělání, potřebují vědět, co jejich děti budou v životě skutečně potřebovat a jak jim mají pomáhat, potřebují partnery, aby mohli svoje děti dobře připravit pro primární vzdělávání  a pro život.

Standardními činnostmi poradenských pracovníků školy jsou služby, které jsou poskytovány zákonným zástupcům dětí a pedagogickým pracovníkům. K obecným cílům týmu ŠPP - CP patří:

Poskytování metodické podpory učitelům - odborná podpora

Včasná intervence při aktuálních problémech dětí a třídních kolektivů

Poskytování průběžné a dlouhodobé péče o děti s různými typy nerovnoměrného vývoje

Vytvoření příznivého klimatu pro integraci a přijímání kulturních a sociálních odlišností na škole

Sledování účinnosti preventivních programů aplikovaných školou a vytvoření metodického zázemí pro tyto programy

Prohloubení a zkvalitnění spolupráce a komunikace mezi školou a rodiči

Zajistit propojení poradenských služeb poskytovaných školou se službami dalších poradenských zařízení (PPP, SPC, SVP ).

Kompetence pracovníka ŠPP ve vztahu ke klientům

Při práci s klientem používá pracovník ŠPP - CP pouze takové postupy a metody, o nichž má dostačující znalosti a se kterými získal potřebné zkušenosti.

Pracovník ŠPP - CP si udržuje neustále přehled o vývoji svého oboru a stále své vzdělání obohacuje.

Každý pracovník ŠPP - CP respektuje při své práci právní odpovědnost v rámci platných právních předpisů.

Pracovník ŠPP - CP si vede záznamy o setkání s klientem, uchovává dokumentaci pro případné další použití v zájmu klienta. Tato dokumentace nesmí být přístupna nepovolaným osobám.

Zprávu pro soud (např. při rozvodovém řízení apod.) poskytne pracovník ŠPP - CP pouze podle platných právních předpisů, jmenovitě na vyžádání soudu, které je podmíněno souhlasem obou rozvádějících se partnerů.

Posudky určené institucím nezdravotnickým, např. pro OSPOD, formuluje pracovník ŠPP – CP jazykem obecně srozumitelným. Hlavním měřítkem je zde zájem klienta. S krajní opatrností je třeba zacházet s diagnostickými termíny, zejména s pojmy, které se vztahují k normalitě a patologii.

ŠKOLNÍ PSYCHOLOG

Poskytování metodické podpory učitelům - odborná podpora .

Poskytování konzultací rodičům dětí k výchovné a vzdělávací problematice.

Včasná intervence při aktuálních problémech dětí a třídních kolektivů.

Poskytování průběžné a dlouhodobé péče o děti s různými typy nerovnoměrného vývoje .

Vytvoření příznivého klimatu pro integraci a přijímání kulturních a sociálních odlišností na škole .

Sledování účinnosti preventivních programů aplikovaných školou a vytvoření metodického zázemí pro tyto programy. 

ŠKOLNÍ LOGOPED

Aktivní spolupráce s pedagogy, konzultace k problematice logopedické prevence.

Provádění depistáže, komunikace s rodiči dětí ohledně doporučení včasných logopedických náprav.

Poskytování konzultací rodičům a pedagogům, vážící se na prevenci vadné výslovnosti a při vedení náprav chyb ve výslovnosti.

Poskytování průběžné a dlouhodobé péče o děti s logopedickými vadami.

SPECIÁLNÍ PEDAGOG

Spolupráce se školními poradenskými zařízeními a s dalšími institucemi a odbornými pracovníky ve prospěch dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami.

Účast na vytváření školních vzdělávacích programů a individuálních vzdělávacích plánů s cílem rozšíření služeb a zkvalitnění péče o děti

Metodické činnosti pro pedagogické pracovníky školy, návrhy metod a forem práce instruktáže využívání speciálních pomůcek a didaktických materiálů

Koordinace a metodické vedení asistentů pedagoga ve škole

VÝCHOVNÝ PORADCE

Vyhledávání a doporučení orientačního vyšetření dětí, jejichž vývoj a vzdělávání vyžadují zvláštní pozornost, zejm. s ohledem na nadané děti, příprava návrhů další péče o tyto děti.

Zprostředkování diagnostiky speciálních vzdělávacích potřeb (vstupní a průběžné) a intervenčních činností pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Poskytování informací o činnosti poradenských zařízeních v regionu, o jejich zaměření, kompetencích a možnostech využití jejich služeb dětem a jejich zákonným zástupcům.

Shromažďování odborných zpráv a informací o dětech v poradenské péči dalších poradenských zařízení a jejich zajištění v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

Vedení písemných záznamů evidujících rozsah a obsah činností výchovného poradce, přehled navrhovaných a realizovaných opatření.

METODIK PREVENCE SPJ

Vedení, koordinace a participace na realizaci aktivit školy zaměřených na prevenci sociálně patologických jevů

Metodické vedení činností pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů (depistáž - vyhledávání problémových projevů chování)

Koordinace tvorby a kontrola realizace preventivního programu školy

Koordinace spolupráce školy s orgány státní správy a samosprávy, které mají v kompetenci problematiku prevence sociálně patologických jevů, s metodikem prevence v poradně a s odbornými pracovišti (poradenskými, terapeutickými, preventivními, krizovými a dalšími zařízeními a institucemi), které působí v oblasti prevence sociálně patologických jevů

Vedení písemných záznamů umožňujících doložit rozsah a obsah činností školního metodika prevence, navržená a realizovaná opatření

Zajišťování a předávání odborných informací o problematice sociálně patologických jevů, o nabídkách programů a projektů, o metodách a formách specifické primární prevence pedagogickým pracovníkům školy

Prezentace výsledků preventivní práce školy, získávání nových odborných informací a zkušeností

Vedení a průběžné aktualizování databáze spolupracovníků školy pro oblast prevence sociálně patologických jevů (orgány státní správy a samosprávy, střediska výchovné péče, poradny, zdravotnická zařízení, Policie ČR, orgány sociální péče, nestátní organizace působící v oblasti prevence, centra krizové intervence a další zařízení, instituce i jednotliví odborníci)


 Příloha č.3

DOKUMENTY ŠKOLY – ŠVP – TVP SOULAD ŠVP – RVP PV

podklady pro hodnotící a výroční zprávu školy.

Evaluace podtémat integrovaných bloků

Cíl:

Vyhodnotit naplnění stanovených záměrů v rámci zrealizované vzdělávací nabídky, stanovit případná opatření do dalšího, navazujícího tematického plánu v rámci integrovaného bloku

Čas. rozvrh:

Vždy po ukončení podtématu integrovaného bloku

Nástroje:

-záznam do činnostního plánu -konzultace učitelek -dle potřeby záznam do přehledu o rozvoji dítěte, konzultace s rodiči

Kdo:

Pedagogické pracovnice

Evaluace podtémat jako celku jednoho integrovaného bloku

Cíl:

Zhodnotit soulad vytvořených podtémat daného integrovaného bloku, prověřit naplnění stanovených záměrů jako celku, případná opatření

Čas. rozvrh:

Po ukončení realizace daného integrovaného bloku

Nástroje:

-záznam do TVP -konzultace učitelek -konzultace s odborníky v pedagogicko-psychologické poradně

Kdo:

Pedagogické pracovnice

Evaluace dílčích projektů

Cíl:

Plnění záměrů, začlenění cílů dílčích projektů do jednotlivých integrovaných bloků

Čas. rozvrh:

1x za dva měsíce – průběh realizace 1x ročně (červen) naplnění záměrů

Nástroje:

-záznam v TVP -konzultace učitelek -pedagogické porady -konzultace učitelka – rodič -konzultace učitelky – vedoucí ŠJ, vedoucí kuchařka

Kdo:

Pedagogické pracovnice

Evaluace doplňkového programu

Cíl:

Hodnocení účinnosti doplňkového programu  ve vztahu k naplnění koncepčních záměrů a osobním pokrokům dětí. Hodnocení ve vztahu ŠVP – RVP PV

Čas. rozvrh:

Říjen (depistáž), leden, červen

Nástroje:

-konzultace s rodiči

-konzultace s odborníky -vystoupení pro veřejnost -výstava pro veřejnost -konzultace – pedagogicko-psychologické poradny -anketa pro rodiče

Kdo: Pedagogické pracovnice, rodičovská veřejnost

Hodnocení dětí

Cíl:

hodnotit vývojové pokroky jednotlivých dětí

Čas. rozvrh:

Převážně průběžně, dle aktuální situace a potřeby

Nástroje:

-konzultace učitelek -konzultace s rodiči -konzultace s odborníky z pedagogicko-psychologické porady -diagnostika dětských výtvarných prací -cílené pozorování -záznamy do archů dle stanovených kritérií (grafické i písemné) – zejména na základě diagnostiky a pozorování -vedení portfolia -dle potřeby stanovení případných opatření

Kdo:

Pedagogické pracovnice

Soulad TVP – ŠVP – RVP PV

Cíl:

Ověřit soulad TVP – ŠVP – RVP PV, hodnocení naplňování záměrů, vzdělávacího obsahu, podmínek, metod, forem práce, doplňkového programu školy, spoluúčast rodičů

Čas. rozvrh:

2x ročně (k 31. 1., k 30. 6. )

Nástroje:

-přehledy o rozvoji dětí -fotodokumentace -výstavy, vystoupení dětí -záznamy -monitoring -hospitační záznamy -konzultace -dotazníky pro rodiče a zřizovatele -pedagogické porady -autoevaluace pedagogických pracovnic -vlastní hodnocení školy

Kdo:

Pedagogické pracovnice, rodiče, zřizovatel

  1. Průběh vzdělávání a výsledky

Evaluace uplatněných metod, postupů, forem práce – vzdělávací proces

Cíl:

Zhodnocení vlastního průběhu a výsledků vzdělávání z hlediska používaných metod a forem práce se záměry v této oblasti v ŠVP

Čas. rozvrh:

Průběžně, dotazníky – únor

Nástroje:

-monitoring -vzájemné hospitace -konzultace pedagogů -hospitace, uplatňování poznatků z dalšího vzdělávání -dotazníky + výstup -pedagogické porady -sebehodnocení dětí -nástroje viz 1.5

Kdo:

Pedagogické pracovnice, děti, rodiče

Osobní rozvoj pedagogů

Cíl:

Uplatnění nových poznatků z DVPP ve vlastní práci, autoevaluace vlastního vzdělávacího procesu, autoevaluace ve vztahu k dalšímu osobnostnímu růstu

Čas. rozvrh:

Průběžně, dotazníky v lednu, v červnu

Nástroje:

-konzultace -pedagogické porady -hospitace -monitoring -dotazníky

Kdo:

Pedagogické pracovnice

3. Podmínky vzdělávání

Evaluace personálních podmínek

Cíl:

Zhodnotit personální podmínky ve vztahu k naplnění cílů RVP PV: kvalifikovanost pedagogického týmu DVPP ve vztahu k cílům ŠVP a k naplnění koncepčních záměrů efektivita personálního zabezpečení ŠJ, MŠ

Čas. rozvrh:

Červen

Nástroje:

-dotazníky -průběžné vzdělávání pedagogických pracovníků -kontrolní činnost -hospitace -pedagogické a provozní porady

Kdo:

Ředitelka, učitelka, vedoucí ŠJ, vedoucí kuchařka, školnice – dle stanovených kompetencí

Evaluace materiálních podmínek

Cíl:

Zhodnotit materiální podmínky školy ve vztahu k naplňování záměrů ŠVP: budova, technický stav vybavení tříd – dětský nábytek pomůcky, hračky zahrada + zahradní náčiní ŠJ – vybavení v souladu s legislativou

Čas. rozvrh:

Září, leden, červen 2008

Nástroje:

-dotazníky -záznamy z pedagogických a provozních porad -záznamy z kontrolní činnosti -fotodokumentace -jednání se zřizovatelem (účast v zastupitelstvu)

Kdo:

Všichni zaměstnanci dle místa pracovní působnosti a zřizovatel

Evaluace

ekonomických podmínek

 

Cíl:

Hodnocení činností v oblasti ekonomiky školy: sledování čerpání mzdových nákladů účelnost, efektivnost hospodaření motivační činnosti rozbory čerpání příspěvku obce rozbor hospodaření – pololetní účetní závěrka roční účetní závěrka sledování naplňování záměrů dle ročního prováděcíhoa rozpočtu školy v oblasti mzdové i příspěvku obce

 plánu

Čas. rozvrh:

Rozbory dle směrnice ředitelky školy, přehledy průběžně

čerpání 4x ročně, ostatní

Nástroje:

-tabulky -zprávy + rozbory -pedagogické a provozní porady -konzultace

 

Kdo:

Účetní, ředitelka – dle stanovených kompetencí

 

Evaluace organizačních podmínek školy

Cíl:

Zhodnotit účelnost a vhodnost organizace a režimového uspořádání ve vztahu k naplňování záměrů ŠVP

Čas. rozvrh:

Leden, červen

Nástroje:

-monitoring -hospitace -kontrolní činnost -dotazníky -záznamy z pedagog. a provozních porad -konzultace

Kdo: Všichni zaměstnanci dle profesní odpovědnosti a místa výkonu práce

4. Spolupráce  

Evaluace spolupráce s rodinou

Cíl:

Úspěšnost zvolených metod, forem spolupráce a naplnění stanovených záměrů v této oblasti v ŠVP

Čas. rozvrh:

Září, leden, červen

Nástroje:

-fotodokumentace -zveřejnění záznamů z doplňkového programu školy -rozhovory s rodiči, monitoring mezi rodiči -dotazníky -provozní porady -mimoškolní akce za účasti rodičů

Kdo:

Pedagogické pracovnice, rodiče – dotazníky, vedoucí ŠJ

Evaluace spolupráce se ZŠ, zřizovatelem, veřejností

Cíl:

Vyhodnotit kvalitu a účelnost zvolených metod ve vztahu k naplnění stanovených záměrů v ŠVP

Čas. rozvrh:

Červen

Nástroje:

-zveřejnění fotodokumentace -písemné záznamy o součinnosti a partnerství -projednání rozpočtu školy -webové stránky -konzultace s partnery -vystoupení dětí pro veřejnost -výstava dětských prací v obci -publikační činnost (regionální tisk) -účast na pedagogické radě v ZŠ

Kdo:

Ředitelka, učitelka, pracovnice dle stanovených povinností v souladu s ročním prováděcím plánem